Wydział Historyczny wspiera 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już 26 stycznia br.! W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej, natomiast motywem przewodnim 33. Finału WOŚP jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Uniwersytet Gdański już tradycyjnie włącza się w licytacje na rzecz WOŚP i wystawia 55 aukcji z okazji 55-lecia powstania uczelni.
Wydział Historyczny wspiera 33. Finał WOŚP wystawiając dwie aukcje: Księżniczki i inne..., książka z autografem oraz Trening z historią w tle!
Księżniczki i inne..., książka z autografem
Beata Możejko, Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce
Poznaj prawdziwe życie średniowiecznych księżniczek!
W średniowieczu i epoce nowożytnej głos i władza należały zdecydowanie do mężczyzn. Nie możemy jednak zapominać, że w tych czasach żyły również kobiety, które odegrały ważną rolę zarówno w polityce, jak i w sferze kultury.
Książka Księżniczki i inne… autorstwa prof. Beaty Możejko, dyrektorki Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego, napisana z perspektywy herstorii, przybliża losy niezwykłych kobiet, które zapisały się w dziejach Europy. Znajdziemy w niej opowieści o Joannie z Nawarry, Izabeli Bawarskiej, Krystynie de Pizan, Eleanor Cobham, Jadwidze Jagiellonce, Izabeli d’Este, Joannie Szalonej (Kastylijskiej) i Marghericie Datini. Dlaczego właśnie te kobiety?
Każda z nich musiała stawić czoła licznym przeszkodom wynikającym z dominacji mężczyzn w średniowiecznym świecie. Ich losy były naznaczone dramatycznymi wydarzeniami i ograniczeniami społecznymi: Joanna z Nawarry musiała zmagać się z oskarżeniami o czary, Izabela Bawarska żyła u boku szalonego męża, a Joanna Szalona została uznana za niepoczytalną. Jadwiga Jagiellonka mierzyła się z dworskimi intrygami, a Margherita Datini z systematycznym umniejszaniem jej kwalifikacji i zdolności. Mimo trudności każda z nich przeżyła moment przełomowy, który pozwolił jej trwale zapisać się na kartach historii.
Chcecie poznać te fascynujące historie? Sięgnijcie po książkę! Możecie wylicytować ją z autografem autorki!
Prof. dr hab. Beata Możejko, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego
Masz ochotę popracować nad swoją formą, a jednocześnie zgłębić tajemnice historii starożytnej? Porozmawiać o filmie Gladiator II, starożytnych gladiatorach i rzymskich legionistach?
Oto niepowtarzalna okazja!
Doktor Karol Kłodziński, wykładowca z Zakładu Historii Starożytnej Wydziału Historycznego UG i pasjonat sportu, zaplanuje trening idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, możliwości oraz stylu życia.
Co zyskujesz?
Indywidualny trening z historią w tle oraz możliwość połączenia nauki i sportu w jednym wyjątkowym doświadczeniu.
Gdzie?
W siłowni AZS UG na kampusie (ul. Jana Bażyńskiego 1A, Gdańsk)
Czas trwania treningu personalnego?
1,5 godziny
Aukcja skierowana jest do wszystkich osób dorosłych, które nie posiadają przeciwskazań zdrowotnych do udziału w takiej aktywności, interesują się historią i chcą zadbać o siebie.
Dokładna data do uzgodnienia mailowego przez licytującego z wystawiającym aukcję, ale nie później niż do 31 grudnia 2025 r. Mail zostanie podany do wiadomości zwycięzcy aukcji po wygraniu licytacji.
Trening personalny łączący aktywność fizyczną z fascynującą historią starożytną może być Twój.
Nie czekaj, licytuj!
Autor zdjęcia wykorzystanego w licytacji: Jakub Franczuk