Swami Mahesh o tajnikch jogi oraz samkhji podczas ostatniego "Piątku na Historycznym"

W ramach spotkań z cyklu "Piątek na Historycznym", 8 maja 2024 odbył się wykład pt. "Introduction to the Philosophy of Yoga and Samkhya". Prelegentem był Swami Ananda Saraswati Mahesh, który przekazał zgromadzonym tajniki jogi oraz samkhji, stanowiące część sześciu tradycyjnych indyjskich systemów filozoficznych.

Gościa powitał Dziekan WH dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG. Jego sylwetkę zaś szczegółowo przedstawił Mikołaj Jarmakowski - etnolog i doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych i Humanistycznych UG, z inicjatywy którego to spotkanie się odbyło.

Swami Mahesh jest joginem, który przechodząc przez czternastoletni okres nauk i wtajemniczeń stał się kontynuatorem tradycji filozoficzno-duchowej Saraswati założonej w VIII w. n.e. przez Adi Śankarę. Jest prawdopodobnie pierwszym w historii Indii joginem, który prowadził lekcje jogi na wszystkich kontynentach świata. Wykłady na temat filozofii jogi i tantry prowadził na wielu uniwersytetach w Europie, obu Amerykach i Azji. Jego szczególnym obszarem zainteresowań i wtajemniczeń są zaawansowane praktyki i teorie jogi oraz tantry, które wiążą się z systemami prany, nadi, czakr, kundalini i tradycją śiwaizmu kaszmirskiego.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 15. Maj 2024 - 14:24; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 15. Maj 2024 - 16:41; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska