Wykład prof. dr. hab. inż. Jarosława Arabasa w najbliższy Piątek na Historycznym

Prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski, który objął na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 Katedrę im. Marii Janion, zaprasza na wykład prof. dr. hab. inż. Jarosława Arabasa z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, pt. "Nobel dla AI: Sztuczna inteligencja jako pisarz i artysta".

Spotkanie z cyklu "Piątek na Historycznym", odbędzie się w piątek 17 maja 2024 r. o godz. 11.30 w auli 1.48 na Wydziale Historycznym UG, przy ul. Wita Stwosza 55 w Gdańsku.

W ramach wykładu opowiem o tym, w jaki sposób powstają teksty wytwarzane przez systemy generatywnej sztucznej inteligencji. Najbardziej medialnie rozpoznawalnymi przedstawicielami tej klasy systemów są kolejne edycje ChatGPT - zapowiada prof. Jarosław Arabas. - Opowiem o tym, jaka jest budowa wewnętrzna takiego systemu, jak wykorzystano teksty źródłowe do "nauki mówienia", jakie wyzwania natury technicznej rodzi wykonanie i użytkowanie takiego systemu. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy możemy oczekiwać od tego systemu przemawiania świadomie i zgodnie z prawdą. Spróbujemy też dotknąć w tym kontekście kwestii odpowiedzialności za wypowiadane słowa.

O wykładowcy:

Moje zainteresowania naukowe dotyczą metod sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów ewolucyjnych oraz sieci neuronowych. Zajmowałem się wdrażaniem tych systemów w przemyśle energetycznym, a także w wielu innych dziedzinach zastosowań. Jestem związany z Politechniką Warszawską: od 1988 roku jako student, od 1993 roku jako pracownik naukowy. Od roku 2016 pełnię funkcję dyrektora Instytutu Informatyki, a od 2019 - przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Jestem również członkiem Rady Programowej Festiwalu Nauki i opiekunem studenckiego Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji "Golem".

Data publikacji: piątek, 10. Maj 2024 - 14:27; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 16. Maj 2024 - 08:49; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska