"Hafiz i zaskakujące skutki islamskiej rewolucji – Iran od środka" - wykład dr Elżbiety Wnuk-Lisowskiej z cyklu "Piątek na Historycznym"

Dnia 22 marca 2024 r., na zaproszenie prof. dr. hab. Mariusza Ziółkowskiego, który objął na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 Katedrę im. Marii Janion, odbyło się spotkanie z dr Elżbietą Wnuk-Lisowską - iranistką, religioznawczynią, zajmującą się mistycznym islamem i zaratusztranizmem, od lat związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim (pracowała w Instytucie Iranistyki oraz Religioznawstwa) oraz Oddziałem Polskim the Explorer Club.

Podczas wykładu pt. "Hafiz i zaskakujące skutki islamskiej rewolucji – Iran od środka" dr Elżbieta Wnuk-Lisowska opowiedziała licznie przybyłym na to spotkanie o swoim pobycie w Iranie. Przybliżyła także na czym polegają paradoksy islamskiej rewolucji oraz jej nieoczekiwane skutki, które zaskoczyły mułłów i rząd, jak choćby wpływ jaki rewolucja ta miała na emancypację kobiet i uwolnienie dziewcząt spod władzy ojca i braci. Wyjaśniła, z czego Irańczycy są dumni, jaką rolę odgrywa w ich życiu poezja i tradycyjna muzyka oraz dlaczego wciąż żywy kult męczeństwa jest integralną częścią irańskiego społeczeństwa, kultury i polityki. Podkreśliła także, że błędem jest częste mylenie narodu irańskiego z Arabami. Irańczycy bowiem podkreślają swoją indoeuropejskość, przywiązanie do języka i starej, liczącej ponad dwa i pół tysiąca lat kultury i jej cywilizacyjnych osiągnięć. Ten ciekawy wykład, który odbył się w ramach cyklu "Piątek na Historycznym", wzbogaciły liczne zdjęcia, wykonane podczas pobytu dr Lisowskiej w Iranie.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 27. Marzec 2024 - 14:53; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 27. Marzec 2024 - 14:56; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska