Promocja badań prowadzonych w Instytucie Historii na kalifornijskich uczelniach

W styczniu 2024 dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG wygłosiła za oceanem serię wystąpień ściśle związanych z realizowanym przez nią projektem NCN (Opus 17,  2019/33/B/HS3/00579). Kanwą realizowanego przez nią projektu jest biografia Williama J. Toneska - oficera amerykańskiego wywiadu o polskich korzeniach. Kariera zawodowa i życie osobiste Billa, bo tak o nim mówili przyjaciele i bliscy, nierozerwalnie związane były z Polską. Bill pracował u boku czołowych postaci w relacjach bilateralnych amerykańsko-polskich stąd jego biografia stanowi znakomity sposób na świeże spojrzenie na dwustronne relacje w ciągu XX wieku.

W czasie dorocznej konferencji Polish American Historical Association, odbywającej się w ramach największej konferencji historyków w USA – American Historical Association (AHA), Mazurkiewicz wygłosiła referat: The Inconspicuous Cold Warrior. Konferencja obyła się w dniach 4–7 stycznia 2024 w San Francisco. Referaty wygłosiły na niej także dwie doktorantki prof. Mazurkiewicz – mgr Iwona Flis (która w trakcie konferencji odebrała nagrodę Emerging Scholar Travel Award przyznawaną przez PAHA) oraz mgr Magdalena Blackmore (University of Manitoba), która przygotowuje rozprawę w trybie eksternistycznym. Wszystkie referaty zostały bardzo dobrze przyjęte, o czym świadczyły wnikliwe pytania i komentarze.

Prof. Mazurkiewicz przewodniczyła również dwóm sesjom, których tematyka ściśle związana była z działalnością International Border Studies Center (IBSC) na UG: Changing Landscapes of Polish American Communities oraz dyskusji wokół książki Anny Muller, An Ordinary Life? The Journeys of Tonia Lechtman, 1918–1996.

W trakcie obrad konferencji Mazurkiewicz wzięła także udział w warsztatach AHA: Teaching Writing in the Age of AI. Uczestnicy warsztatów zobowiązani byli wcześniej przesłać materiały do analizy, a dyskusje w panelach tematycznych związane z były ściśle z wyzwaniami jakie stawia przed nimi nagminne korzystanie przez studentów z ChataGPT. Szczegółowe wnioski i propozycje zebrane w trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane w osobnym materiale.

Po zakończeniu konferencji prof. Mazurkiewicz udała się na dwa zaprzyjaźnione z Wydziałem Historycznym kalifornijskie kampusy: CalPoly w San Luis Obispo oraz UC Riverside. 9 stycznia 2024 przed grupą ponad 60 studentów różnych kierunków wygłosiła referat: Soviet Spy Game, American Ethnic Assets, and the Ultimate Debacle in Poland, 1948-1952. Mimo iż temat był dość złożony, po 90 minutach wykładu kolejne 40 minut zajęła dyskusja i rozmowy na temat historii Polski. Wykład w San Luis Obispo odbył się na zaproszenie dr. Gregory’ego Dombera i dr Kelly Baldwin, którzy w ubiegłym roku w ramach Piątku na Historycznym, na zaproszenie IBSC, prezentowali wyniki analizy powiązań (Social Network Analysis) wśród uczestników Obrad Okrągłego Stołu. 11 stycznia 2024 Mazurkiewicz poddała projekt swojej monografii dyskusji w gronie ekspertów zajmujących się tworzeniem tekstów literackich oraz filmów dokumentalnych. W ramach warsztatów zorganizowanych przez dr. Rickerby’ego Hindsa (gościa IBSC UG z 2023 roku), Mazurkiewicz zaprezentowała tezy do dyskusji pod prowokującym tytułem: ‘Mr. Tonesk and me’ How a protagonist from a past century finds a historian to write him a biography. W ramach warsztatów wykładowcy i doktoranci UC-Riverside testowali różne ramy interpretacyjne i narracyjne, które najlepiej mogłyby oddać specyfikę projektu dot. Williama Toneska, Te rozmowy ułatwiły autorce dopracowanie innowacyjnej struktury, która pozwoli na sprawniejsze komunikowanie złożonych zagadnień czytelnikom za oceanem (monografia powstaje w j. angielskim).

Ostatnim z wykładów wygłoszonych w Kalifornii było godzinne wystąpienie w Center for Russian, East European and Eurasian Studies na Uniwersytecie Stanforda. Wykład zatytułowany: A Man in the Room Where it Happened w dniu 19 stycznia 2024 został nagrany i wkrótce zostanie zamieszczony na kanale CREEES w YouTube.

W ciągu kilku dni przerwy pomiędzy wykładami Mazurkiewicz uzupełniła kwerendę archiwalną w Hoover Institution Archives. Tym samym wieloletnie poszukiwania śladów Billa Toneska w archiwach po obu stronach oceanu (w sumie piętnastu) dobiegły końca. Autorce pozostaje mozolna praca nad tekstem monografii, która powinna ukazać się w 2025 roku.

W rozpoczynającym się semestrze Mazurkiewicz będzie prowadziła wykład monograficzny United States and Poland since 1776, który w dużej mierze opiera się na jej najnowszych badaniach. Seria wykładów rozpocznie się 3 kwietnia 2024.

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 16. luty 2024 - 15:50; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 19. luty 2024 - 09:16; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska