Nadal trwa zbiórka po ataku rakietowym Charkowa na nowe okna dla naszych przyjaciół z uczelni partnerskiej - Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina

Drodzy pracownicy, studenci, absolwenci Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego!

Dziękujemy za wsparcie zbiórki dla partnerskiej uczelni w walczącej Ukrainie - Charkowski Uniwersytet Narodowy im. W. Karazina potrzebuje naszego wsparcia! Zbieramy na wymianę okien po ataku rakietowym na Charków.

Cel został osiągnięty, ale zbiórka nadal trwa i prosimy o dalsze wsparcie. Im więcej środków zbierzemy tym szybciej uda się przywrócić naszej partnerskiej uczelni utracone perspektywy i możliwości. Dołóżmy naszą cegiełkę, aby wesprzeć Charkowski Uniwersytet i jego społeczność akademicką w powrocie do normalnego funkcjonowania.

2 stycznia 2024 r. fala wybuchowa uszkodziła główny gmach Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina. W wyniku bombardowania rakietami „Iskander-M” centrum miasta zostało zniszczone. W wyniku ataku, na uczelni wybito ponad 550 okien. Rozbite szkło zniszczyło sprzęt, w budynku pojawiły się problemy z ogrzewaniem. Na początku okna zasłaniano sklejką. Dziś proces wymiany okien trwa. Uszkodzeniu uległy główne budynki na placu Wolności, gmach Wydziału Ekonomicznego, Wydziału Fizyki i Technologii oraz Instytutu Administracji Publicznej, zniszczeniu uległo także kilka akademików, kompleks sportowy uniwersytetu i biblioteka naukowa, w której przechowywane są unikalne starodruki. W Charkowie nadal codziennie słychać eksplozje. Uczelnia jednak kontynuuje swoją pracę. Codziennie do pracy na uczelni przyjeżdżają jej pracownicy, nauczyciele, kadra zarządzająca, odbywają się tu wydarzenia kulturalne i edukacyjne. W obliczu trwającej wojny Rosji z Ukrainą nie chcemy być obojętni. Pragniemy wspomóc naszych partnerów w procesie przywracania warunków do pracy i nauki w Charkowie. Dzięki naszej pomocy szybciej

Link do zbiórki: Zbiórka na okna dla naszych przyjaciół z Charkow… | Zbiórki internetowe Pomoc.pl

Zbiórka trwa do 24 lutego 2024 roku.

Bardzo prosimy o dalsze wsparcie. Każda wpłata ma znaczenie.

Zniszczenia Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego pokazują filmu na naszym kanale YouTube: film1 i film2.

Co łączy nasze uczelnie?

Współpraca Wydziału Historycznego UG z Narodowym Uniwersytetem im. Wasyla Karazina w Charkowie rozpoczęła się w 2019 r. międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Sites of Memory-History-Tourism” / Miejsca pamięci-historia-turystyka”. Po otwartej agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. relacje WH UG z charkowskim uniwersytetem uległy zacieśnieniu. Wiosną 2022 r. dr Yulia A. Kiselyova odbywała miesięczny staż na Wydziale Historycznym UG jako beneficjentka „Polsko-Ukraińskiego programu naukowego”. W pierwszą rocznicę pełnoekranowej agresji Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2023 r. Wydział Historyczny UG zorganizował specjalne spotkanie w ramach serii „Piątek na Historycznym” pt. UkraineReal. Wojna bez filtra, bez edycji. W przygotowaniach do niego uczestniczyli studenci i pracownicy Uniwersytetu w Charkowie, nagrywając krótkie filmiki na temat pomocy jakiej udzielili im Polacy, w tym WHUG, po wybuchu agresji. Nagrania te stały się ważną częścią wydarzenia. W semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 Wydział Historyczny UG podpisał z uczelnią ukraińską umowę w ramach programu Erasmus +. Umożliwiała ona spędzenie semestru letniego 2022/23 studentom z Charkowa w Gdańsku. Współpraca pomiędzy Wydziałem Historycznym UG a Narodowym Uniwersytetem im. W. Karazina w Charkowie rozwija się pomyślnie głównie dzięki zaangażowaniu dr hab. Magdaleny Nowak, prof. UG i obejmuje coraz szersze obszary: wymianę akademicką, wspólne konferencje i wystąpienia oraz w ostatnim czasie również wspólne projekty badawcze.

Społeczność Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina serdecznie dziękuje wszystkim za wsparcie i wiarę w przyszłość uczelni.

Data publikacji: wtorek, 30. Styczeń 2024 - 12:17; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 21. luty 2024 - 14:10; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska