Pożegnanie Profesora Marka Andrzejewskiego

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,

że w dniu 29 listopada 2023 roku w wieku 76 lat

zmarł Profesor Marek Andrzejewski

(4 X 1947 – 29 XI 2023)

wieloletni pracownik Instytutu Historii UG, profesor nauk humanistycznych, wybitny badacz szeroko pojętej problematyki niemieckiej i szwajcarskiej XIX-XX wieku, a także Wolnego Miasta Gdańska, najnowszych dziejów Polski, historii sportu, kina i transportu. W swoim dorobku naukowym miał ponad 450 pozycji bibliograficznych (w tym kilkadziesiąt książek).

1

Ukończył studia na kierunku Historia w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego w 1973 roku. Stopień doktora uzyskał w 1976 roku, a stopień naukowy doktora habilitowanego w 1987 roku. W 1989 roku został zatrudniony w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego i resztę swojego życia zawodowego związał z naszą uczelnią. W 1996 roku został profesorem tytularnym, a 2005 roku profesorem zwyczajnym. Do czasu przejścia na emeryturę
w 2018 roku był pracownikiem naukowym Zakładu Historii Najnowszej Polski.

Z oddaniem i poświęceniem działał na rzecz Uczelni, Wydziału i Instytutu Historii. Był ceniony przez swoich współpracowników i studentów.

Pamięć o Profesorze Marku Andrzejewskim na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Cześć Jego pamięci oddają Zespół Dziekański, Pracownicy i Studenci Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego wraz z całą Społecznością Akademicką Uniwersytetu Gdańskiego

Pogrzeb odbędzie się 5 grudnia na Cmentarzu Oliwskim o godz. 11:30 - wystawienie urny w kaplicy, o godz 12:00 - odprowadzenie urny do grobu.

Msza pogrzebowa odprawiona zostanie 5 grudnia o godz. 10.30 w kościele św. Jakuba w Gdańsku-Oliwie.

Wspomnienie prof. dr. hab. Marka Andrzejewskiego autorstwa prof. dr. hab. Eugeniusza Koko

Prof. zw. dr hab. Marek Andrzejewski urodził się 4 października 1947 r. w Bydgoszczy. W 1966 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. W latach 1966-1973 studiował historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1973-1975 pracował w Ośrodku Analiz i Dokumentacji Prasowej w Gdańskim Wydawnictwie Prasowym, potem zaś był zatrudniony w Bibliotece Głównej UG (1976-1989). Doktorat obronił w 1976 r. pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Mikosa na podstawie pracy Socjaldemokratyczna Partia Wolnego Miasta Gdańska 1920-1936 (Gdańsk 1980). Habilitował się w 1987 r. na podstawie rozprawy Wolne Miasto Gdańsk w rewizjonistycznej propagandzie niemieckiej 1920-1939. W latach 1989-2018 pracował w Instytucie Historii UG. Pełnił funkcję kierownika Pracowni Współczesnych Ruchów Społeczno-Politycznych na Wydziale Historycznym UG. Był stypendystą Miasta Gdańska i Fundacji Friedricha Eberta. W 1996 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W 2005 r. został profesorem zwyczajnym.

Prof. Marek Andrzejewski miał bardzo rozległe zainteresowania naukowe. W swych pracach podejmował zagadnienia odnoszące się do dziejów Gdańska w XX w., dziejów Niemiec w XIX-XX w., stosunków polsko-niemieckich i polsko-szwajcarskich. W Jego dorobku naukowym widnieje ponad 450 pozycji bibliograficznych (w tym kilkadziesiąt książek).

Najwięcej uwagi poświęcił problematyce gdańskiej, którą rozpatrywał w wielu różnych aspektach. Wśród Jego licznych prac należy wspomnieć choćby takie jak: Wolne Miasto Gdańsk (1920-1939): leksykon biograficzny (2009); Erich Brost: życie i działalność gdańskiego socjaldemokraty (2003); Opposition und Widerstand in Danzig: 1933 bis 1939 (1994);  Biblioteki w międzywojennym Gdańsku (1995); Marzec 1968 w Trójmieście (2008). Znaczące miejsce w twórczości prof. Andrzejewskiego zajmowały dzieje Niemiec. Z prac odnoszących się do tej problematyki należy wymienić zwłaszcza obszerne biogramy poświęcone niemieckim kanclerzom (Od Bismarcka do Schrödera; portrety niemieckich kanclerzy, 2003) oraz niemieckim prezydentom (Od Eberta do Köhlera: portrety niemieckich prezydentów). Sporo uwagi w swych publikacjach poświęcał także Szwajcarii i stosunkom polsko-szwajcarskim. W tej grupie prac znajdujemy m.in. takie jak: Schweizer in Polen: Spuren der Geschichte eines Brückenschlages (2002); „Ta Szwajcaria to raj ziemski”: obraz Szwajcarii w polskiej publicystyce, wspomnieniach i beletrystyce (1870-1918) (2007); Gabriel Narutowicz (2012). Zainteresowania prof. Andrzejewskiego obejmowały również kwestie związane z rozwojem cywilizacji w XIX-XX w. Ich efektem była m.in. praca dotycząca dziejów metra (Od Londynu do Warszawy: zarys dziejów metra, 2011).

Prof. Andrzejewski był także pasjonatem piłki nożnej. Wyrazem tego były biografie  poświęcone najbardziej znanemu piłkarzowi gdańskiej Lechii - Romanowi Koryntowi (Roman Korynt: legenda gdańskiej Lechii, 2004) oraz jednemu z najwybitniejszych piłkarzy świata – Ferencowi Puskásowi (Ferenc Puskás: legenda futbolu).

Prof. Marek Andrzejewski był postacią nietuzinkową, cenioną przez swoich współpracowników i studentów. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Data publikacji: środa, 29. Listopad 2023 - 08:33; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 1. Grudzień 2023 - 12:48; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska