"Marszałek C.G. Mannerheim i jego relacje z Polską" bohaterem ostatniego spotkania z cyklu "Piątek na Historycznym"

W miniony "Piątek na Historycznym" 17 listopada 2023 r. Dziekan Wydziału Historycznego UG dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG gościł na Wydziale Annę i Jukkę Soisalon-Soininen z Finlandii, autorów książki - ”Mannerheim – polskie lata”. Nasi goście wygłosili na temat bohatera tego spotkania wykład pt. "Marszałek C.G. Mannerheim i jego relacje z Polską".

Anna Kulicka-Soisalon-Soininen - dziennikarka, dokumentalistka, tłumaczka. Tytuły z którymi była związana, to m.in. Polityka, Warsaw Voice, Przekrój, TVP, NBC-News, BBC-News oraz YLE TV, Suomen Kuvalehti i Nykypäivä. W końcu lat 90-tych była przedstawicielką Fińskiej Organizacji Turystycznej na Polskę. Po roku 2000 związała się z fińską telewizją YLE.

Jukka Soisalon-Soininen - prawnik, dziennikarz, wieloletni animator współpracy między Polską a Finlandią. W latach 90-tych korespondent tygodnika Nykypäivä w Warszawie. Pisywał też dla Helsingin Sanomat. Inna pasja zawodowa to turystyka, organizowanie i pilotowanie fińskich grup studyjnych w Polsce, Ukrainie i Francji oraz wizyt polskich dziennikarzy w Finlandii i fińskich w Polsce. Członek Ritarihuone, (Izby Rycerskiej w Finlandii) zrzeszającej od początku XX wieku fińskie rody szlacheckie. W 2017 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Bohater piątkowego wykładu - Marszałek Carl Gustaf Mannerheim (1867-1951) - to rówieśnik Piłsudskiego. Baron, wódz, regent, marszałek, prezydent. Architekt fińskiej niepodległości, twórca podwalin fińsko-polskich stosunków dyplomatycznych. Fiński bohater wszechczasów, który jednak przy wszystkich swoich zasługach dla kraju, nadal pozostaje postacią kontrowersyjną. Wsławił się zwycięstwem nad Rosją w wojnie zimowej. Karierę wojskową zaczynał jako oficer a z czasem generał armii carskiej. Niewielu wie, że Mannerheim spędził w Polsce siedem lat życia, a swoje związki z Polską utrzymywał do końca swoich dni.

Zapraszamy na nasza stronę w Facebooku: Mannerheim - polskie lata / Puolan Vuodet - e-mail: kontakt@polfin-gp.pl

Fot. Dariusz Sobczuk

Data publikacji: środa, 22. Listopad 2023 - 13:29; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 22. Listopad 2023 - 14:15; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska