Prof. Dr. John Dunn i amerykańscy studenci z Valdosta State University na Wydziale Historycznym w ramach „Summer Semester Study Abroad Poland”

Rok 2023 przyniósł pogłębienie współpracy pomiędzy Wydziałem Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego a Valdosta State University, Georgia USA. Współpracą z ramienia UG kieruje Prodziekan ds. ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej Prof. UG, dr hab. Anna Mazurkiewicz.

Od 11 do 31 maja 2023 Wydział Historyczny gościł grupę amerykańskich studentów w ramach „Summer Semester Study Abroad Poland 2023” pod przewodnictwem Prof. Dr. Johna Dunn’a z Department of History, Valdosta State University. W ramach programu grupa z VSU odsiedziała Zamek w Malborku, Europejskie Centrum Solidarności. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku nasi goście mogli zapoznać się z kulturą i tradycją Kaszub. Studenci III roku studiów licencjackich Krajoznawstwa i turystyki historycznej oprowadzili amerykańskich gości po zabytkach Oliwy. Szczególny ich zachwyt wzbudził koncert organowy w katedrze oliwskiej. Studenci II roku studiów licencjackich Krajoznawstwa i turystyki historycznej pokazali swoim kolegom z USA piękno gdańskiego Głównego Miasta. Na zakończenie pobytu nasi amerykańscy goście udali się koleją na Hel i odwiedzili Fokarium. Mogli też zapoznać się z zabytkami historii militarnej znajdującymi się na Półwyspie Helskim. Koordynatorka ich pobytu na Uniwersytecie gdańskim była dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG. W oprowadzaniu grupy po zabytkach Pomorza uczestniczyli także doktoranci prof. UG, dr hab. Anny Mazurkiewicz - mgr Iwona Flis i mgr Marek Skurski, którzy oprowadzili grupę po Muzeum Narodowym, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz częściowo także po Helu. Studentki I roku studiów magisterskich Krajoznawstwa i turystyki historycznej Martyna Wójcik i Wiktoria Choińska które jako woluntariuszki oprowadziły grupę w języku angielskim po Muzeum Emigracji w Gdyni. Student III roku studiów licencjackich Michał Lubiejewski był przewodnikiem grupy w Dworze Artusa. Amerykańscy studenci mieli możliwość spotkać się z polskimi studentami z III roku studiów licencjackich Krajoznawstwa i turystyki historycznej i wymienić informacjami na temat polskiej i amerykańskiej kultury w trakcie ćwiczeń z Cywilizacji XIX i XX w. z dr. Janem Danilukiem.

Nasi amerykańscy goście zachwycili się polską kulturą i zabytkami Pomorza. Entuzjazm wzbudzały polskie pierogi, żurek i kiełbasa. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację pobytu naszych amerykańskich gości.

Data publikacji: piątek, 6. Październik 2023 - 13:09; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 6. Październik 2023 - 13:54; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska