Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 za nami!

2 października odbyła się wspólna uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Historycznym i Wydziale Filologicznym UG.

– Już po raz drugi wspólnie z Wydziałem Filologicznym UG świętujemy inaugurację roku akademickiego. W tym magicznym dniu przypomnijmy sobie słowa Alberta Einsteina: „Dążenie do wiedzy jest jednym z najpiękniejszych dążeń człowieka. Niech nasza dążność do wiedzy i nasza pasja do nauki prowadzą nas przez kolejne lata edukacji, otwierając drzwi do nieznanego i odkrywając tajemnice świata. Razem jesteśmy zdolni do osiągnięcia wielkich rzeczy –powiedział Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG witając gromadzonych gości.

Kolejno przemówiły Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG oraz Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG.

Nowoprzyjętych studentów przywitał też przedstawiciel studentów Piotr Patalas z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego.

W dalszej części uroczystości miała miejsce immatrykulacja studentów, promocje doktorów nauk humanistycznych oraz wręczenie dyplomów habilitacyjnych. Wręczono także Nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, a także odbyło się wręczenie prof. dr. hab. Mariuszowi Ziółkowskiemu powołania na katedrę imienną prof. Marii Janion.

Na zakończenie odbył się wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Mariusza Ziółkowskiego pt. „Daleko i blisko: Nowy Świat i jego mieszkańcy z perspektywy polskiej, XVI–XIX w.”

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Jantar, dzięki któremu wybrzmiały Hymn Państwowy, Gaudeamus igitur oraz Gaude Mater Polonia.

Data publikacji: wtorek, 3. Październik 2023 - 15:00; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 5. Październik 2023 - 10:26; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska