Naukowe Koło Historyków UG na objeździe naukowym do Torunia

W dniach 15-16 marca członkowie i członkinie Naukowego Koła Historyków UG wzięli udział w objeździe naukowym do Torunia, który zorganizowali wspólnie z dr Julią Możdżeń i dr Aleksandrą Girsztowt. Pierwszego dnia odwiedzono Oddział II Archiwum Państwowego w Toruniu, w którym odbył się pokaz archiwaliów przygotowany przez dr Janusza Bonczkowskiego. Wiele uwagi poświęcono studiowaniu historii toruńskich fortyfikacji w Muzeum Twierdzy Toruń.

Drugiego dnia członkowie i członkinie Koła uczestniczyli w wykładzie poświęconym losom tzw. zbiorów zabezpieczonych oraz pokazie rękopisów nowożytnych przygotowanym przez dr Andrzeja Mycio i dr Martę Czyżak z Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach kodykologicznych przygotowanych przez dr Julię Możdżeń, które, dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, mogły zostać przeprowadzone w Oddziale Zbiorów Specjalnych BU UMK. W trakcie warsztatów studenci i studentki poznali budowę książek zabytkowych (XV-XVIII w.), sposoby ich datowania i metody analizy proweniencji starych druków. W drugiej części dnia grupa zwiedziła Muzeum Historii Torunia oraz Stare Miasto.

Objazd naukowy został zorganizowany w ramach zadania dydaktycznego z "Programu Wsparcia Humanistyki Gdańskiej", którego kierownikiem jest dr Julia Możdżeń.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 22. Marzec 2023 - 09:16; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 22. Marzec 2023 - 09:59; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska