Prof. Ludvig Papmehl-Dufay z Uniwersytetu Linneusza w Kalmarze / Szwecja gościem Instytutu Archeologii UG

Instytut Archeologii UG zaprasza na dwa wykłady prof. Ludviga Papmehl-Dufay z Uniwersytetu Linneusza w Kalmarze (Szwecja), który będzie gościem Instytutu na zaproszenie dr. Kamila Niedziółki.

Wykłady odbędą się w poniedziałek 6 marca oraz piątek 10 marca o godzinie 15.00 w Instytucie Archeologii przy ul. Bielańskiej 5 w Gdańsku.

Podczas pierwszego wykładu Prof. Papmehl-Dufay, zajmujący się archeologią wyspy Olandia, zaprezentuje wyniki badań jednego z najsłynniejszych szwedzkich stanowisk archeologicznych, grodziska w Sandby borg. Jego mieszkańcy pod koniec V wieku n.e. zostali nagle i niespodziewanie wymordowani przez nieznanych sprawców. Ofiary nie zostały nigdy pochowane, a miejsce to nie zostało później ponownie zasiedlone, stanowiąc makabryczny, choć oczywiście dla archeologów fascynujący zapis ówczesnego życia zatrzymanego w jednym kadrze. Co ciekawe teren ten do dzisiaj uważany jest przez niektórych najstarszych mieszkańców wyspy za przeklęty.

Tematem drugiego, piątkowego wykładu będzie natomiast archeologia całej Olandii, która poza wspomnianym Sandby borg może pochwalić się również wieloma innymi fantastycznymi stanowiskami archeologicznymi.

Data publikacji: środa, 1. Marzec 2023 - 08:20; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 1. Marzec 2023 - 08:41; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska