Prof. Anna Muller na (Uniwersytet Michigan-Dearborn, USA) na Wydziale Historycznym

Mamy przyjemność poinformować, że w ramach Fulbright Scholar 2019/2020 Wydział Historyczny UG gości Panią Profesor Annę Muller z Uniwersytetu Michigan-Dearborn w USA.

1

Anna Muller otrzymała tytuł magistra na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorat obroniła na Indiana University, w Bloomington, w stanie Indiana, w Stanach Zjednoczonych. Pracuje na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie Michigan-Dearborn (jako Frank and Mary Padzieski Endowed Professor in Polish/Polish American/Eastern European Studies). Jest również prezeską Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego (Polish American Historical Association).

W latach 2010 – 2012 pracowała jako kuratorka w Muzeum II Wojny w Gdańsku, gdzie współorganizowała wystawy poświęcone Holokaustowi, obozom koncentracyjnym, pracy przymusowej i eugenice. W 2012 roku koordynowała wystawę poświęconą współczesnym obrazom męskości i kobiecości w Europie Wschodniej. Wystawa była zatytułowana: Ona, on, ja. Wystawa była prezentowana w Harn Museum of Art w Gainesville (2012) na Florydzie i w Oloman Café w Hamtramck (2017).

W 2015 roku, dzięki grantom polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Uniwersytetu Michigan- Dearborn, wraz z fotografem Tomaszem Zerekiem i pracownikami Muzeum Emigracji w Gdyni prowadziła projekt dokumentujący życie Polonii w Hamtramck w stanie Michigan. Projekt obejmował serię wywiadów i opracowanie dokumentacji fotograficznej. W wyniku przeprowadzonych prac powstały dwie wystawy - w Hamtramck i w Gdyni. 

W 2018 opublikowała książkę: If the Walls Could Speak. Inside a Women’s Prison in Communist Poland (Oxford University Press, 2018). Jest autorką artykułów poświęconych historii Polski w oparciu o analizy gender i źródła oral history. W chwili obecnej pracuje nad biografią Toni Lechtman, polskiej Żydówki, która współpracowała z Noelem Fieldem.

Na Uniwersytecie Michigan-Dearborn prowadzi kursy z historii Polski, Europy Środkowej i historii kobiet. Jest również zaangażowana w program Inside-Out, w ramach którego prowadzi zajęcia edukacyjne, w których uczestniczą studenci i więźniowie. Od 2014 roku, co dwa lata organizuje czterotygodniowy wyjazd do Polski dla studentów UM. Podczas ich pobytu prowadzi seminaria z zakresu polskiej historii i pamięci.

W ramach wizyty Pani Profesor Muller wygłosi wykład otwarty pt. "Tonia Lechtman i wyzwania biografii zwyczajnego życia".
Wykład odbędzie się 26 lutego 2020 r. o godz. 15.00 w auli 1.46.
 
1
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 10. luty 2020 - 08:00; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 10. luty 2020 - 08:58; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski