fbpx Polscy naukowcy odkryli ponad 130 inskrypcji w starożytnym mieście Mustis | Wydział Historyczny

Polscy naukowcy odkryli ponad 130 inskrypcji w starożytnym mieście Mustis

Portal "Nauka w Polsce" zamieścił artykuł będący podsumowaniem najnowszych polsko-tunezyjskich badań archeologicznych w antycznym mieście Mustis.

Wśród polskich badaczy znajduje się dr Karol Kłodziński z Wydziału Historycznego UG, który wraz z tunezyjskimi epigrafikami przygotował inwentarz blisko 150 inskrypcji łacińskich.

1

"Ponad 130 łacińskich inskrypcji odkrył i zainwentaryzował zespół polskich badaczy wśród ruin starożytnego, rzymskiego miasta Mustis w północnej Tunezji. Znaleziono też domostwa z czasów, które poprzedzały istnienie metropolii.

Mustis było obszernym ośrodkiem miejskim o powierzchni 34 ha. Znajdowało się tam mnóstwo budowli użyteczności publicznej, po których do naszych czasów pozostały malownicze ruiny. Są wśród świątynie poświęcone Plutonowi, Apollinowi czy Ceres, łuki tryumfalne, termy i domy rzymskie, jak również średniowieczne budowle - bazylika chrześcijańska. Pod koniec września na terenie tego miasta odbyły się polsko-tunezyjskie badania archeologiczne."

Tekst i zdjęcia: PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
poniedziałek, 4 listopada 2019 roku, 8:19