Wydział Historyczny UG współorganizatorem Letnich Spotkań z Nauką!

W dniu 21.03.2019 r. na Wydziale Historycznym UG zostało podpisane porozumienie o współpracy między Instytutem Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz Uniwersytetem Gdańskim. Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy przy organizacji i promocji "Letnich Spotkań z Nauką", akcji popularyzującej naukę, która od ponad 16 lat organizowana jest w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze.

Instytut Budownictwa Wodnego PAN reprezentował Pan Dyrektor, dr inż. Piotr Szmytkiewicz, natomiast Instytut Oceanologii PAN reprezentował Pan dr hab. Tymon Zieliński, prof. IO PAN. Uniwersytet Gdański reprezentował Pan Dziekan Wydziału Historycznego UG, prof. dr hab. Wiesław Długokęcki. Przy podpisaniu umowy obecny był również pomysłodawca i organizator Letnich Spotkań z Nauką Pan dr hab. Marek Kulczykowski, prof. IBW PAN.

lsn

Od lewej: prof. dr hab. Wiesław Długokęcki (Dziekan Wydziału Historycznego UG), dr hab. Marek Kulczykowski, prof. IBW PAN (Organizator Letnich Spotkań z Nauką), dr inż. Piotr Szmytkiewicz (Zastępca Dyrektora Instytutu Budownictwa Wodnego PAN), dr hab. Tymon Zieliński, prof. IO PAN (Instytut Oceanologii PAN)

 

W odróżnieniu od innych "festiwali nauki", które zazwyczaj trwają od 2 do 3 dni i organizowane są w dużych ośrodkach miejskich, Letnie Spotkania z Nauką rozłożone są w okresie 2 miesięcy i odbywają się w sercu Kaszub, na otwartym powietrzu i w otoczeniu leśnej przyrody. W lipcu i sierpniu, w każdą sobotę o godzinie 20.00, w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie, nad jeziorem Wdzydze naukowcy z różnych dyscyplin wygłaszają ok. 45 minutowe wykłady o charakterze popularnonaukowym, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań. Po każdym wykładzie odbywa się dyskusja, a następnie bezpośrednie spotkanie z wykładowcą przy kawie i herbacie.

Letnie Spotkania z Nauką prowadzone są nieprzerwanie od 2003 roku i doczekały się aż 16 edycji, w trakcie której zaprezentowano aż 137 wykładów, które wygłosiło 62 naukowców; w tym 7 z Wydziału Historycznego UG: prof. dr hab. Tadeusz Stegner, prof. dr hab. Witold Świętosławski, dr Joanna Dąbal, dr Arkadiusz Koperkiewicz, dr Anna Strobin, mgr Dominika Leśniewska, mgr Wacław Kulczykowski. W tym roku odbędzie 17 edycja Letnich Spotkań z Nauką!

Spotkania każdorazowo poprzedza tzw. "Oranżeria Naukowa", czyli zabawa naukowa dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Organizatorzy Letnich Spotkań z Nauką otrzymali w 2012 r. prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencje Prasową. Akcja od wielu lat organizowana jest przy patronacie i wsparciu Rady Upowszechniania Nauki PAN.

 

Strona www Letnich Spotkań z Nauką

Facebook Letnich Spotkań z Nauką

Zdjęcie w galerii

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 21. Marzec 2019 - 13:51; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: środa, 27. Marzec 2019 - 12:50; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski