Spotkanie z dr Moniką Milewską wokół książki "Ocet i łzy"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr Moniką Milewską z Wydziału Historycznego UG wokół wznowionej niedawno książki "Ocet i łzy". Książka nominowana była do Nagrody Literackiej NIKE, autorka otrzymała też za nią stypendia "Polityki" i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.  

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 stycznia o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 (Ratusz Staromiejski) w GdańskuSpotkanie poprowadzi prof. Katarzyna Szalewska. 

Terror rewolucji francuskiej miał być w swym założeniu chirurgicznym zabiegiem regeneracji Narodu, gilotyna zaś stać się miała jego sterylnym narzędziem. Przemoc i cierpienie ograniczono do ułamka sekundy, powierzając eliminację chorych członków społeczeństwa perfekcyjnej i obiektywnej z pozoru maszynie. Projekt ten jednak zawiódł Gilotyna nie była wcale sterylna, przynajmniej nie dla wyobraźni. Każdego dnia spływał z niej strumień krwi, strumień, który stopniowo przemieniał się w rzekę, morze, a wreszcie potop zalewający całą Francję. Radosny z powodu śmierci tyranów Lud przeistaczał się w zgraję tańczących wokół szafotu kanibali. Chirurgiczny zabieg okazywał się absurdalnym podziałem na gadające głowy i bezgłową resztę, którą członkowie Konwentu wykorzystywali do produkcji spodni lub karmienia więźniów. Takimi obrazami Terror zapełniał wyobraźnię ludzi schyłku Oświecenia.
 
Książka ta opowiada o zmaganiach z ową spuścizną Terroru: o oczyszczającej mocy łez wylewanych nad grobami ofiar i octu, którym szorowano ślady krwi na podeście gilotyny. I o tym, jak bardzo jesteśmy bezradni wobec każdej dziejowej traumy.
 
ocet
 
Monika Milewska
doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i EHESS w Paryżu. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Akademii Amerykańskiej w Rzymie, Centrów Pisarzy w Rodos i Visby. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Laureatka licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „DWA TEATRY” w Sopocie za tekst słuchowiska Podróż na Księżyc. Autorka eseistycznych książek: Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (nominacja do Nagrody Nike i stypendium „Polityki”) oraz Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila (2012). Ostatnio wydała realistyczno-magiczną powieść o najnowszej historii Polski Latawiec z betonu.
 
Organizatorem spotkanie jest Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wydawnictwo słowo/obraz terytoria.
Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 10. Styczeń 2019 - 08:18; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: czwartek, 10. Styczeń 2019 - 08:18; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski