[ŚRODA!] Wykład otwarty: "Tematyka moralistyczna w gdańskiej sztuce świeckiej XVI i XVII wieku" - dr Magdalena Mielnik

Instytut Historii Sztuki i Instytut Kultury Miejskiej zapraszają na wykład dr Magdaleny Mielnik:

„Tematyka moralistyczna w gdańskiej sztuce świeckiej XVI  i XVII wieku”,
który odbędzie się 23 stycznia 2019 o godz. 18.00, w sali 55 na ul. Bielańskiej 5.

Wykład przybliży dzieła sztuki świeckiej, w szczególności te stanowiące element wystroju wnętrz, przedmioty użytku codziennego oraz rysunki i ilustracje sztambuchowe pokazujące na zasadzie exempli i antyexempli właściwe i niewłaściwe postawy życiowe. Przesłanie większości dzieł nawiązuje do wyboru właściwej drogi do zbawienia, czego dotyczy też częsta w sztuce gdańskiej polemika konfesyjna. Ich wymowa skłaniała również do doskonalenia cnót, w szczególności prudentii i temperantii, co z kolei łączyło gdańszczan ponad podziałami konfesyjnymi, zgodnie z często cytowanymi w literaturze XVI stulecia słowami starożytnego satyryka Juwenalisa: Nobilitas sola est atque unica virtus, czyli Cnota jest prawdziwym szlachectwem.

obraz

Magdalena Mielnik studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest muzealniczką i pasjonatką sztuki gdańskiej. Pracując w Muzeum Narodowym w Gdańsku przygotowała wiele wystaw, w tym Bartholomeus Schachman (1559-1614): Sztuka podróży prezentowaną zarówno w Zielonej Bramie, jak i w Quatar Orientalist Museum w Doha. Pełni funkcję kuratora Zbiorów Sztuki Dawnej w MNG.

ikm

Data publikacji: poniedziałek, 7. Styczeń 2019 - 07:46; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: wtorek, 22. Styczeń 2019 - 08:47; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski