Dydaktyczno-naukowy rejs "Oceanografem" - sprawozdanie

 

W dniach 13, 14 i 26 października 2021 roku studenci II i III roku studiów licencjackich Krajoznawstwa i turystyki historycznej odbyli dydaktyczno-naukowy rejs na Hel należącym do Uniwersytetu Gdańskiego statkiem Oceanograf (zamierzenie dydaktyczno-badawcze: Rekonstrukcja obrazu środowiska naturalnego i społeczno-historycznego w rejonie Zatoki Gdańskiej i Puckiej). Opiekunami grup byli Zastępca Dyrektora Instytutu Historii UG dr Aleksandra Girsztowt, dr Iwona Janicka, dr Anna Łysiak-Łątkowska, dr Tomasz Maćkowski oraz mgr Agnieszka Sukiennik. Studenci zwiedzali Stację Morską UG oraz Muzeum Rybołówstwa. Pragniemy serdecznie podziękować Pani Kierownik Stacji dr Iwonie Pawliczce vel Pawlik za gościnne przyjęcie, a Panu mgr Mikołajowi Kossowi za fascynującą opowieść o działalności Stacji. Dziękujemy też Panu Tadeuszowi Muży, Kierownikowi Oddziału na Helu (Muzeum Rybołówstwa) Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku za życzliwe i gościnne przyjęcie. Wyrazy podziękowania kierujemy także do Kapitana Statku Daniela Sieńko oraz organizatora rejsu z ramienia Armatora mgr inż. Krzysztofa Brakonieckiego. Wyrazy wdzięczności za pomoc i udzielone wsparcie kieruję do Dziekana Wydziału Historycznego UG prof. UG, dr hab. Arkadiusza Janickiego i Dyrektora Instytutu Historii prof. UG, dr hab. Michała Kosznickiego. Przede wszystkim chciałabym podziękować naszym studentom za przygotowanie i zaangażowanie oraz ich opiekunom za poświęcony czas i włożony wysiłek w organizację tego wydarzenia.

Koordynator kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczne,

Prof. UG, dr hab. Magdalena Nowak

 

 

Poniżej zamieszczamy sprawozdanie dr Iwony Janickiej z rejsu studentów II roku Krajoznawstwa i turystyki historycznej wraz z wykonaną przez uczestników ilustracją fotograficzną.

 

Sprawozdanie z wyjazdu dydaktycznego – rejs katamaranem Oceanograf

w dniu 14 października 2021 r.

 

Nauka na kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczna związana jest z prowadzeniem niektórych zajęć w terenie. Jedną z form zaproponowanych studentom II roku KiTH w roku akademickim 2021/2022 jest wyjazd, a właściwie rejs dydaktyczny katamaranem Oceanograf należącym do Uniwersytetu Gdańskiego. W rejs wyruszyliśmy z Gdyni z Nabrzeża Prezydenta o godz. 8 rano. Załoga statku licząca 7 osób oprowadziła nas po statku, zapoznała z planem jednostki, zasadami bezpieczeństwa oraz udostępniła mesę, gdzie odbyły się zajęcia dydaktyczne. Grupa studentów z dnia 14 października pod opieką dr Iwony Janickiej oraz doktorantki mgr Agnieszki Sukiennik dowiedziała się o życiu marynarzy na karawelach podczas wypraw odkrywczych w XV i XVI wieku. Podczas rejsu zaplanowano odwiedzenie Mewiej Łachy na granicy Zatoki Puckiej, ponieważ jednak o tej porze roku nie można tam już zastać fok, udaliśmy się od razu na Hel. Zaczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Rybołówstwa mieszczącego się tuż przy helskim porcie, w dawnym, zabytkowym kościele ewangelickim. Zapoznaliśmy się tam z historią Bałtyku i Półwyspu Helskiego oraz tradycjami rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej i na Zalewie Wiślnym. Muzeum posiada wiele bardzo interesujących eksponatów, związanych zwłaszcza z pracą rybaków jak: łodzie, sprzęty rybackie, szkielety ryb. Na dziedzińcu wokół budynku kościoła również znajdują się łodzie, w tym bezpokładowe przeznaczone do przybrzeżnych połowów, a także różne elementy łodzi i statków. Zwiedzanie zakończyliśmy obejrzeniem Zatoki Puckiej z wieży widokowej. Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w Stacji Morskiej UG im Prof. Krzysztofa Skóry. Po wszystkich obiektach stacji oprowadził nas mgr Mikołaj Koss. Z wielką pasją i zaangażowaniem opowiedział nam o Stacji, jej pracach, podopiecznych, odpowiedział na wszystkie pytania. Zobaczyliśmy m.in. halę seminaryjno-konferencyjną gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne „Błękitnej Szkoły”, Dom Morświna oraz Fokarium. Dom Morświna jest częścią „Błękitnej Wioski” i pełni funkcję małego muzeum, w której zapoznaliśmy się z historią, ale i problemami związanymi z ginącym na Bałtyku gatunkiem morświna. Podczas wykładu mgr Mikołaj Koss omówił zagrożenia jakie na niego czyhają, sposoby ochrony gatunku. Mogliśmy również posłuchać dźwięków jakie wydają morświny i dowiedzieć się czym się różnią od delfinów. Szczególnie czekaliśmy na spotkanie z fokami. W czasie treningu medycznego są one codziennie badane. Sprawdza się ich sprawność, uzębienie, apetyt, ogólny stan zdrowia. Foczki zrobiły na nas wielkie wrażenie, podziwialiśmy ich inteligencję, chęć do zabawy i apetyt. Po wizycie w Fokarium udaliśmy się na spacer po Helu od Pomnika Neptuna do Promenady. Studenci dostali czas na zjedzenie posiłku, po którym wróciliśmy na statek. Wyjazd został podsumowany ankietą, podczas której studenci ocenili wartość merytoryczną programu dydaktycznego.

Dr Iwona Janicka

Fot. Uczestnicy rejsu z dnia 14.10.2021

Zdjęcie w galerii

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 15. Listopad 2021 - 12:27; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: wtorek, 16. Listopad 2021 - 08:04; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski