Prof. Stegner w audycji "Co za Historia" w Radiu Gdańsk

Informujemy, że prof. dr hab. Tadeusz Stegner z Wydziału Historycznego UG był gościem audycji "Co za Historia" w Radiu Gdańsk, która została wyemitowana w dniu 27 października br. o godz. 11.05.

W rozmowie z red. Wojciechem Sulecińskim o tym, jak rodziła się polska niepodległość na terenie Galicji i co działo się w ostatnich miesiącach funkcjonowania cesarstwa Austro-Węgierskiego.

"- Nam obraz Galicji i Austriaków przysłania czas autonomii, czyli od lat 60. Natomiast do lat 60. w Galicji tak różowo nie było. Prześladowania reżimu Habsburgów w stosunku do ludności polskiej odbywały się na dużą skalę. W niektórych okresach był to nawet obszar, gdzie te represje były największe - wyjaśnił prof. Tadeusz Stegner.

 
W audycji przybliżono także jak wyglądało polskie życie polityczne oraz jakie miało ono znaczenie w momencie, gdy historia Galicji oddzieliła się od wątku monarchii. Rozpoczęła się wówczas budowa polskiej nowej państwowości. Dominującym czynnikiem w polskim życiu społecznym w austriackiej części monarchii Austro-Węgierskiej byli polscy konserwatyści, czyli tzw. stańczycy - grupa osób o wyraźnych poglądach politycznych i historiozoficznych, bardzo krytycznych wobec polskiego nurtu powstańczego."
 
 
1
 
 
Zapraszamy do wysłuchania audycji!
 
Zdjęcie i tekst: Radio Gdańsk
Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 29. Październik 2021 - 12:46; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 29. Październik 2021 - 12:46; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski