Siódmy Światowy Kongres Studiów Polskich [fotorelacja]
W dniach 14.-16.06.2019 w budynku Wydziału Historycznego UG odbył się Siódmy Światowy Kongres Studiów Polskich.
Organizatorami Kongresu był Polski Instytut Naukowy w Ameryce oraz Wydział Historyczny UG. Kongres odbywał się w ramach Jubileuszu 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego, pod patronatem Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandry Dulkiewicz, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Jego Magnificencji Rektora UG prof. dr hab. Jerzego Gwizdały oraz przy wsparciu Ambasady USA w Polsce. Ponadto współorganizatorami wydarzenia było Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Gdańska.
Trzydniowe obrady otworzył w piątek rano prof. James Pula - przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu. Następnie głos zabrała współprowadząca sesję otwarcia prof. UG dr hab. Anna Mazurkiewicz, która odpowiedzialna była za przygotowanie konferencji na UG. W imieniu instytucji, których staraniem zorganizowano 7. Kongres przemawiali: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Historycznego UG prof. dr hab. Wiesław Długokęcki oraz Prezes PIASA prof. Robert Blobaum.
Program Kongresu składał się z 77 sesji, w trakcie których zaprezentowane zostały referaty przygotowane przez przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych – historii, socjologii, ekonomii, badań literackich i in. Tematem konferencji były bardzo szeroko pojmowane „rocznice” (Anniversaries), m.in. stulecie nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, 80. rocznica początku II Wojny Światowej, 30. rocznica końca komunizmu, 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Konferencja miała charakter międzynarodowy - uczestniczyło w niej 259 wykładowców z USA, Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii i Francji. W Kongresie wzięli udział światowej sławy profesorowie, a obok nich badacze na różnych szczeblach kariery, z których blisko połowa przyjechała do Gdańska z zagranicy. W programie znaleźli się także młodzi badacze (doktoranci). Była to największa pod względem liczby referatów konferencja Polskiego Instytutu Naukowego w historii i pierwsza tak duża na Wydziale Historycznym UG.
Po zakończeniu obrad w piątek, 14 czerwca, na zaproszenie Dyrekcji uczestnicy konferencji udali się do Muzeum Emigracji w Gdyni. Spośród dwustu uczestników, którzy uczestniczyli w bankiecie inauguracyjnym, niemal wszyscy wzięli udział w zwiedzaniu wystawy głównej z przewodnikami zapewnionymi przez gospodarzy spotkania.
Drugi dzień Kongresu uświetniła uroczysta sesja w Dworze Artusa, w trakcie której głos zabrali Prezes PIASA prof. Robert Blobaum oraz Radca ds. Kultury i Prasy w Ambasadzie USA Frank J. Finver. W trakcie uroczystości rozdano nagrody PIASA, które otrzymali:
- Dr. Jan Kubik (PIASA Distinguished Achievement Award)
- Dr. Paul Knoll (The Oskar Halecki Polish History Award) za jego książkę "A Pearl of Powerful Learning"
- Dr. Krzysztof Palczewski (The Casimir Funk Natural Sciences Award) za jego wybitne wkład w badania okulistyczne
- Dr Evgeny Finkel (The Bronisław Malinowski Social Sciences Award) za jego książkę "Ordinary Jews: Choice and Survival during the Holocaust"
- Ewa Hryniewicz-Yarbrough (The Wacław Lednicki Humanities Award) za jej zbiór esejów "Objects of Affection"
- Dr. Tomasz Imieliński (The Tadeusz Sendzimir Applied Sciences Award) za jego wybitny wkład w nauki informatyczne i ich zastosowanie
- Dr. Adam Chmielewski (The Ludwik Krzyżanowski Polish Review Award) za jego artykuł "Rethinking a Central European City"
W czasie uroczystości władze PIASA wyróżniły także Panią prof. UG dr hab. Annę Mazurkiewicz przyznając jej PIASA Distinguished Service Award.
Po rozdaniu nagród Prof. Padraic Kenney z Indiana University (USA) wygłosił referat "Rethinking 1989's place in History," po którym goście udali się na uroczystą kolację.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji.