Badania terenowe na Kaszubach - czyli jak studiujemy Etnologię na UG

W dniach 13-19 maja 2024 roku studentki i studenci Etnologii II roku studiów licencjackich, Alicja Zawistowska, Marta Leszczyńska, Jakub Kriesel, Jan Knopik i Kacper Lewandowski, pod opieką dr. Filipa Rogalskiego, prowadzili badania terenowe na Kaszubach, w okolicach miejscowości Stężyca, Sulęczyno, Chmielno i Somonino.

Tematy badawcze dotyczyły antropologii krajobrazu. Pani Alicja i Pani Marta eksplorowały lokalne perspektywy i doświadczenia związane z kamiennymi kręgami w Węsiorach oraz uprawiały "lito-antropologię" głazów narzutowych i kamieni polnych. Pan Jan i Pan Jakub (oraz dr Rogalski) badali waterscape jezior górnej Raduni, z perspektywy zawodowego rybołówstwa i rekreacyjnego wędkarstwa. Między innymi, dzięki życzliwości Pana Adama Wójtowicza, ichtiologa z firmy Radbur, prowadzili obserwację uczestniczącą podczas zarybiania jezior narybkiem szczupaka i węgorza, oraz towarzyszyli miejscowemu rybakowi podczas porannego wybierania ryb z sieci. Odwiedzili również Centrum Monitoringu i Ochrony Wód UG w Borzęcinie, gdzie z Panem Rafałem Głuszewskim rozmawiali o lokalnych jeziorach z perspektywy biologiczno-hydrologicznej. Pan Kacper tymczasem dotarł do społeczności myśliwskiej Kaszub, w celu zbadania krajobrazowych i przestrzennych wymiarów współczesnego myślistwa.

Data publikacji: wtorek, 11. Czerwiec 2024 - 08:16; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 11. Czerwiec 2024 - 08:18; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska