Wykład Dr. Jamesa T. LaPlant z Valdosta State University/USA w najbliższy "Piątek na Historycznym"

Zaczynamy w nowym roku akademickim cykl piątkowych spotkań na naszym wydziale. Już w najbliższy "Piątek na Historycznym" 13 października o godz. 13.00 zapraszamy na wykład naszego gościa z Valdosta State University / USA Dr. Jamesa T. LaPlant pt. "Conspiracy Theories in American Politics". Wykład odbędzie się w języku angielskim a spotkanie poprowadzi dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG.

The lecture explores conspiracy theories throughout American political history, with a focus on those in the 21st century.  Recent research from political science as well as psychology will be examined to explain why individuals are drawn to conspiracy theories. The lecture concludes with an analysis of the threats to democracy from our conspiracy culture in the United States.

1        1       1      1      1

Data publikacji: poniedziałek, 9. Październik 2023 - 11:16; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 10. Październik 2023 - 13:24; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska