Assoc Prof. Dr Yulia Kiselyova z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina stypendystką Polsko-ukraińskiego programu naukowego UG na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego

Od 26 kwietnia 2022 do 25 maja 2022 r. Assoc Prof. Dr Yulia Kiselyova z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina realizowała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego otrzymany w ramach „Polsko-ukraińskiego programu naukowego” UG grant naukowy.

Podczas pobytu na Wydziale Historycznym UG Prof. Kiselyova przygotowywała artykuł podsumowujący wyniki projektu „Rozprawa historiograficzna epoki niepodległości Ukrainy przez pryzmat metody ilościowej”. Celem projektu było zbadanie dysertacji z zakresu historiografii obronionych na Ukrainie od 1991 r. Badanie miało wskazać, w jakim stopniu ukraińska historiografia wpisuje się w tym zakresie w światowe standardy metodologiczne pisarstwa historycznego (w tym biograficznego).

Oprócz prac badawczych Prof. Kiselyova uczestniczyła w trzech spotkaniach ze studentami Wydziału Historycznego. 27 kwietnia wzięła udział w zajęciach terenowych prowadzonych przez dr hab. Magdalenę Nowak, prof. UG z przedmiotu Metodyka prowadzenia imprez turystycznych (Krajoznawstwo i turystyka historyczna, rok II, studia licencjackie). Spotkanie, w którym uczestniczyła Pani Profesor, dotyczyło zabytków Głównego Miasta. 28 kwietnia Prof. Kiselyova wzięła udział w ćwiczeniach audytoryjnych prowadzonych przez dr hab. Magdalenę Nowak, prof. UG w ramach przedmiotu Cywilizacja XIX i XX wieku - historia, polityka, gospodarka (Krajoznawstwo i turystyka historyczna, rok III, studia licencjackie). Tematem zajęć były Kryzysy Polskiej Republiki Ludowej. Prof. Kiselyova przedstawiła podobne kryzysy, które miały miejsce na Ukrainie w ciągu ostatnich 30 lat. 11 maja Pani Profesor uczestniczyła w wykładzie dotyczącym II wojny światowej w ramach przedmiotu Dziedzictwo historyczne i kulturowe Polski (Cultural Heritage of Poland, Krajoznawstwo i turystyka historyczna, rok I, studia magisterskie) prowadzonego przez dr hab. Barbarę Klassę, prof. UG.

Prof. Kiselyova przeprowadziła również dwa wykłady. 29 kwietnia wygłosiła prelekcję w języku angielskim pt. “Results of the Study of Self-representation Practices in Cities of Southern and Eastern Ukraine in the industrial and Post-industrial era” w ramach serii spotkań “Piątki na Historycznym” prowadzonej przez Wydział Historyczny UG. W spotkaniu wzięli udział studenci i nauczyciele akademiccy Wydziału.

9 maja Prof. Kiselyova wygłosiła referat pt. „Біоісторіографічні дисертації незалежної України крізь призму кількісних методів дослідження"/Biographical Dissertations of the Era of Ukrainian Independence through the Prism of the Quantitative Method". Było to webinarium w ramach serii Gdańskiech Spotkań Towarzystwa Historiograficznego. W wydarzeniu uczestniczyli uczeni i studenci z różnych ośrodków naukowych w Polsce i w Ukrainie. Pobyt Prof. Kiselyovey pozwolił jej na dalsze prowadzenie badań naukowych rozpoczętych w Ukrainie przed wybuchem wojny. Przyczynił się również do znacznego zacieśnienia współpracy Wydziału Historycznego z Charkowskim Narodowym Uniwersytetem im. Wasyla Karazina.

Data publikacji: piątek, 1. Lipiec 2022 - 13:20; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 2. Wrzesień 2022 - 13:27; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska