Wystawa Archiwum UG pt. "6 z historii"

W tym roku po raz czwarty już obchodzić będziemy Międzynarodowy Tydzień Archiwów, który ustanowiony został na pamiątkę powołania w dniu 9 czerwca 1948 roku w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów. Początkowo święto archiwistów ograniczało się tylko do dnia 9 czerwca, jednak z biegiem lat jego popularność rosła, a organizowane imprezy rozciągały się zazwyczaj na cały pierwszy tydzień czerwca, stąd teraz oficjalnie świętujemy już Tydzień, a nie Dzień Archiwów.

W tym roku Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego już po raz trzeci włączyło się w obchody tego święta, tym razem przygotowując dla wszystkich zainteresowanych wystawę pt. „6 z historii”. Wystawa składać się będzie z sześciu części, które rozmieszczone zostaną na magazynie archiwalnym. W każdej z nich zaprezentowany zostanie inny etap rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Począwszy od odbudowy szkolnictwa w powojennym gdańsku, poprzez powstanie i rozwój WSP i WSE, aż do powołania uniwersytetu. Następnie zaprezentowany zostanie jego rozwoju. Punktem wieńczącym wystawę będzie natomiast prezentacja dotycząca Uczelnię w obecnym kształcie.

Celem wystawy jest zaprezentowanie historii naszego Uniwersytetu, a zarazem promocja działań archiwum, jako jednostki dbającej o zachowanie dziedzictwa Uczelni. Chcielibyśmy jednak, aby nie były to tylko „suche fakty historyczne”, stąd na wystawie zaprezentowane zostaną materiały pozwalające wczuć się zwiedzającym w atmosferę Uniwersytetu z ubiegłych dziesięcioleci. Będą to np. dokumenty związane z tzw. wydarzeniami marcowymi z 1968 roku czy choćby zdjęcia ukazujące wystrój pokoju w akademiku w latach 80.

Wystawę zwiedzać będzie można w dniach 6-10 czerwca, codziennie o godz. 10.00 oraz 12.00.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych!

Data publikacji: poniedziałek, 30. Maj 2022 - 09:24; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 30. Maj 2022 - 09:24; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska