Wernisaż wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”

W piątek 13 maja 2022 na Wydziale Historycznym UG odbył się wernisaż wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”, przygotowanej przez Karolinę Masłowską z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Gości powitał Dziekan Wydziału dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, zwracając uwagę na ogromne znaczenie takich wystaw, bowiem, jak podkreślił, „burzliwa i dumna historia miasta Gdańska powinna być stale przypominana i poznawana”.

Autorka wystawy Karolina Masłowska, podczas wykładu wprowadziła przybyłych gości w szczegóły dotyczące prezentowanej ekspozycji, która jest pierwszą częścią tryptyku.

Wystawa opowiada o niezwykłych ludziach, którym przyszło żyć i działać w stworzonym w 1920 r. Wolnym Mieście Gdańsku. Polscy mieszkańcy tego państwa-miasta stanowili mniejszość pośród niechętnego, a z czasem w zdecydowanej większości wrogiego żywiołu niemieckiego. Mimo piętrzących się trudności niewzruszenie służyli Polsce poprzez pracę na rzecz zachowania polskiej tożsamości. Za swoją niezłomność zapłacili najwyższą cenę.

Otwarcie wystawy swoją obecnością zaszczycili dr hab. Karol Polejowskizastępca prezesa IPN, dr Piotr Paweł Warot, dyrektor Oddziału IPN Gdańsk, prof. Grzegorz Berent, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 17 lipca.

Ekspozycja dostępna jest również w wersji cyfrowej na stronie edukacja.ipn.gov.pl.

Data publikacji: poniedziałek, 16. Maj 2022 - 13:17; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 17. Maj 2022 - 10:24; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska