Wernisaż wystawy: Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku

W piątek 13 maja 2022 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w godz. 11.30-13.00 odbędzie się spotkanie z autorką i uroczyste otwarcie wystawy pt. Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939. Autorką wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku jest Karolina Masłowska, a za jej koncepcję odpowiadają Krzysztof Drażba, Karolina Masłowska oraz Marcin Węgliński. Wystawa opowiada o niezwykłych ludziach, którym przyszło żyć i działać w stworzonym w 1920 r. Wolnym Mieście Gdańsku. Polscy mieszkańcy tego państwa-miasta stanowili mniejszość pośród niechętnego, a z czasem w zdecydowanej większości wrogiego żywiołu niemieckiego. Mimo piętrzących się trudności – tych wielkich (historycznych) i tych zwykłych (codziennych), niewzruszenie służyli Polsce poprzez pracę na rzecz zachowania polskiej tożsamości. Za swoją niezłomność zapłacili najwyższą cenę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w dniu 13 maja 2022 roku do auli 1.46 na spotkanie z autorką wystawy p. Karoliną Masłowską, które rozpocznie się o godzinie 11.30. W trakcie spotkania wyświetlony zostanie także krótki film dotyczący Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Uroczystego otwarcia wystawy o godz. 12.30 dokona dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - dr Paweł Piotr Warot.

Serdecznie zapraszamy!!!

Data publikacji: środa, 11. Maj 2022 - 08:19; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 11. Maj 2022 - 09:34; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska