Proseminaria HSSL II rok semestr letni 2021/2022
Proseminarium Historia II rok – studia stacjonarne I stopnia
Prof. dr hab. Igor Hałagida
Temat: Wstęp do historii PRL
Celem przedmiotu jest nabycie wiedzy o materiałach źródłowych dotyczących historii Polski w latach 1944-1989, ich specyfice, korzyściach z nich wynikających ale także ograniczeniach. Poza tym w trakcie zajęć zostaną przekazane informacje o możliwościach zbierania materiałów na wybrany temat przy zrozumieniu specyfiki epoki, co pozwoli w przyszłości ułatwi uczestnikom proseminarium (zainteresowanym historią najnowszą) wybór tematu pracy licencjackiej i jej przygotowanie zgodnie z naukowym warsztatem historyka.
Prof. dr hab. Wiesław Długokęcki
Od XI w. rozpoczynają się w Europie Zachodniej przemiany społeczno-gospodarcze i polityczne, w efekcie których szeroko rozumiana Europa łacińska (Zachodnia i Środkowa) stała się przodującą częścią cywilizacji śródziemnomorskiej, zaś dwa pozostałe jej warianty (grecki-bizantyński i arabski- muzułmański) utraciły swoja wcześniejszą pozycję. Jednym z kilku nowych elementów, których wyrazem była zaczynająca się dominacja Zachodu stały się zakony rycerskie. Połączyły one w sobie elementy do tej pory w tradycji chrześcijańskiej sprzeczne: mnicha i rycerza. Z tej racji, mimo że były podporządkowane bezpośrednio papiestwu, wewnątrz nich ścierały się dwa pierwiastki: laicki (świecki) i duchowy. Oparcie się na trzech cnotach ewangelicznych (czystość, ubóstwo, posłuszeństwo) w połączeniu z pierwiastkiem świeckim spowodowało, że zakony rycerskie stały się niezwykle efektywnymi organizacjami na różnych polach: nie tylko politycznym, ale też gospodarczym, w mniejszym stopniu- kulturalnym. Jednemu z nich udało się nawet stworzyć własne państwo nad Bałtykiem (zakon krzyżacki), inne odegrały dużą role w życiu politycznym w basenie Morza Śródziemnego (joannici, templariusze, zakony hiszpańskie).
dr Tomasz Maćkowski
Tematyka zajęć będzie dotyczyła wyboru tematu pracy dyplomowej, podstawowych zasad jej napisania oraz przebiegu obrony. Zasadniczym celem będzie przygotowanie konspektu do wybranego tematu.
Preferowana na proseminarium tematyka będzie dotyczyła następujących zagadnień:
- historia kultury materialnej
- historia regionalna Pomorza (XV-XVIII w.)
- ikonografia
- teoria historii
Załącznik
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
2022.02_ih_proseminarium_stacjonarne.pdf | 101.51 KB |