„Księżniczki i inne” – spotkanie autorskie z prof. Beatą Możejko

Zapraszamy na spotkanie z prof. Beatą Możejko, autorką książki „Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce”, które odbędzie się 7 maja 2024 roku o godzinie 17:00 w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych UG. Spotkanie poprowadzi Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, dr Joanna Kamień.

W średniowieczu i epoce nowożytnej głos i władza należały zdecydowanie do mężczyzn. Nie możemy jednak zapominać, że w czasach tych żyły również kobiety, które odegrały ważną rolę zarówno w życiu politycznym, jak i w sferze kultury.

Napisana z perspektywy herstorii książka prof. Beata Możejko przybliża życiorysy niezwykłych kobiecych postaci, które wyraźnie zaznaczyły się w europejskiej historii: Joanny z Nawarry, Izabeli Bawarskiej, Krystyny de Pizan, Eleanor Cobham, Jadwigi Jagiellonki, Izabeli d’Este, Joanny Szalonej (Kastylijskiej) i Margherity Datini.

Beata Możejko – historyczka mediewistka, profesorka w Zakładzie Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich UG, specjalistka w zakresie średniowiecznego Gdańska, Jagiellonów i Hanzy, zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, zwłaszcza sytuacją kobiet w średniowieczu.

W trakcie wydarzenia będzie można zakupić książkę. Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa.

Organizatorzy: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Badań Memlingowskich UG, Książką i Kawą.

`1

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 29. Kwiecień 2024 - 10:28; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Maj 2024 - 08:53; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska