Centrum Badań Memlingowskich UG zaprasza na wykład otwarty dr Małgorzaty Dowlaszewicz

Centrum Badań Memlingowskich UG zaprasza serdecznie 5 marca 2024  (wtorek), na godzinę 13.15  na otwarty wykład dr Małgorzaty Dowlaszewicz (Uniwersytet Wrocławski), „Raczej kwaśny niż słodki” ich los – średniowieczne pisarki z Niderlandów.

Wykład odbędzie się na Wydziale Historycznym, Wita Stwosza 55, w sali 2.61.

Małgorzata Dowlaszewicz prowadzi badania z zakresu średniowiecznej wernakularnej literatury niderlandzkiej (w szczególności epiki oraz hagiografii) oraz współczesnej recepcji kultury i literatury średniowiecznych Niderlandów. Od 2005 roku związana jest z Zakładem Dawnej Literatury Niderlandzkiej w Katedrze Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu Na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła wizerunkowi diabła antropomorficznego w legendach i exemplach.

„Raczej kwaśny niż słodki” ich los – średniowieczne pisarki z Niderlandów

Pisarki niderlandzkie od XIII do XVI wieku przedstawione zostaną na tle zmian społecznych i kulturowych średniowiecznych Niderlandów. Twórczość Hadewijch, Berty Jacobs czy Anny Bijns będzie punktem wyjścia do rozważań o produkcji literackiej w dawnych wiekach i pozycji kobiet piszących.

Data publikacji: piątek, 1. Marzec 2024 - 08:29; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 1. Marzec 2024 - 08:31; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska