Studenckim okiem. Objazd naukowy do Torunia

Grupa studentów Historii II roku ze specjalności archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, wyjechała w dniach 23-24 listopada 2023 r. na wyjazd naukowy do Torunia, m.in. w ramach zajęć z Metodyki Archiwalnej prowadzonych przez dr Annę Żeglińską. Celem wyjazdu była wizyta w Archiwum Państwowym w Toruniu i udział w przeprowadzonych przez dr Julię Możdżeń warsztatach kodykologicznych w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK.

A tak studenci wspominają wyjazd naukowy do Torunia:

"Mieliśmy okazję odwiedzić dwa oddziały Archiwum Państwowego w Toruniu. Pierwszym był tzw. „Flisak”, w którym dawniej było kino o tej samej nazwie. Tam poznaliśmy historię owego budynku, mieliśmy możliwość zwiedzenia magazynów z dokumentacją oraz czytelnię. Dzięki pokazowi przygotowanemu przez dr. Janusza Bonczkowskiego zobaczyliśmy rożne dokumenty – starsze, m.in. dokumenty z czasów króla Augusta II, XVI-wieczne woskowe pieczęcie, oraz te młodsze – XX wieczne weksle, reklamy zakładów „Ursus” czy też protokoły komisji polonijnych.

Drugi oddział Archiwum Państwowego w Toruniu mieści się przy Placu Rapackiego, gdzie znajdują się m.in. najcenniejsze dokumenty związane z historią Polski. Takim dokumentem jest np. Akt erekcyjny Związku Pruskiego z 14 III 1440 r., który zrobił na nas ogromne wrażenie. Prowadzący dr Mateusz Superczyński pokazał nam także archiwalne zdjęcia Torunia czy też miedzioryty miasta Gdańska.

Po odbyciu wizyt w archiwach mieliśmy czas dla siebie, a więc mogliśmy przejść się po mieście, czy też zjeść ciepły posiłek. Później, dzięki Pani Doktor Julii Możdżeń zwiedziliśmy Stare Miasto Torunia i mogliśmy się z całą grupą zintegrować.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, gdzie byliśmy w miejscu gromadzenia Zbiorów Specjalnych. Kierownik Oddziału dr Andrzej Mycio wygłosił krótki wykład dotyczący owych zbiorów, a potem można było wziąć cenne księgi do rąk. Po krótkiej przerwie, p. dr Julia Możdżeń przeprowadziła warsztaty z pracy badacza historyka w praktyce, w których samodzielnie określaliśmy zawartość, proweniencję, wygląd czy też wiek książek, w tym m.in. 500-letnich inkunabułów.

Jednym z ważniejszych i najbardziej zaskakujących w Bibliotece UMK była Czytelnia Pomorzoznawcza, w której było wiele dzieł dotyczących naszego regionu, czyli Pomorza i Gdańska. Później było dalsze wspólne zwiedzanie Torunia i chwila dla siebie, np. na zakup toruńskich pierników. A wieczorem pociąg powrotny do Gdańska.

Bardzo się cieszymy i jesteśmy wdzięczni za możliwość wzięcia udziału w tym wyjeździe naukowym do Torunia. Podobały nam się zajęcia, warsztaty i możliwość zwiedzenia nowych miejsc oraz wspólna integracja. Byliśmy zaskoczeni ilością zasobu Archiwum Państwowego, choć największą niespodzianką była obecność Czytelni Pomorzoznawczej w Bibliotece UMK, ponieważ na naszej uczelni nie mamy wydzielonego takiego działu. Mogliśmy również porównać m.in. ceny w bufetach między uniwersytetami."

Wyjazd został sfinansowany z grantu realizowanego w ramach Programu Wsparcia Humanistyki Gdańskiej nr 1220/PWHG/6/2022 kierowanego przez dr Julię Możdżeń.

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 4. Grudzień 2023 - 10:38; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 4. Grudzień 2023 - 14:25; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska