Spotkanie z Prof. dr Emilią Jamroziak z University of Leeds / Wielka Brytania nt. "Mediewistyka i co ona wyjaśnia w XXI wieku?"

W ramach cyklu piątkowych spotkań na naszym wydziale "Piątek na Historycznym" 27 października odbyło się spotkanie z Prof. dr Emilią Jamroziak z University of Leeds / Wielka Brytania.

Rozmowę na temat "Mediewistyka i co ona wyjaśnia w XXI wieku?" poprowadziła prof. dr hab. Beata Możejko, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich UG.

Prof. dr Emilia Jamroziak – jest historyczką, mediewistką, wykładowczynią historii średniowiecza na Uniwersytecie w Leeds.

Należy do Royal Historical Society. Przebywała na stażach badawczych na Uniwersytecie Londyńskim i Uniwersytecie Edynburskim.  W latach 2015-2016 była stypendystką Fundacji Humboldta na TU Desden a w latach 2019-2020 na Uniwersytecie w Erfurcie, w ramach grantu Unii Europejskiej – Horyzont 2020. Była również stypendystką w lutym – marcu 2019 Japan Society for the Promotion of Science, na Uniwersytecie w Okayama. Jest autorką licznych prac naukowych w tym monografii: Rievaulx abbey and its social context 1132-1300: memory, locality and networks (2005), Survival and Success on Medieval Borders: Cistercian Houses in Medieval Scotland and Pomerania from the Twelfth to the Late Fourteenth Century (2011), The Cistercian Order in Medieval Europe: 1090-1500 (2013) oraz dwóch prac zbiorowych: Religious and Laity in Northern Europe 1000-1400: Interaction, Negotiation, and Power (2007 wraz z Janet Burton) i Monasteries on the Borders of Medieval Europe: Conflict and Cultural Interaction (2013 wraz z Karen Stöber). W druku najnowsza monografia: Meanings of belonging: The cult of saints in Cistercian monasteries in the later middle ages.

Prof. Jamroziak należy do Komitetu Programowego International Medieval Congress, największego w Europie kongresu mediewistycznego, na który każdego roku, w lipcu przybywa z całego świata ponad 2000 badaczek i badaczy średniowiecza. Jest też członkinią Medieval Central Europe Research Network (MECERN) oraz przewodniczącą komitetu stypendialnego Janos Bak Research Fellowship programme.

Data publikacji: wtorek, 31. Październik 2023 - 13:14; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 31. Październik 2023 - 13:20; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska