Konferencja Komisji Historii Miast Komitetu Nauk Historycznych PAN i Forum Młodych Badaczy Historii Miast

W  dniach 21-23 czerwca br. w budynku Wydziału Historycznego UG odbyła się konferencja Komisji Historii Miast Komitetu Nauk Historycznych PAN, którego Wydział Historyczny UG był głównym organizatorem. Trzydniowe wydarzenie podzielono na dwie części. Pierwszego dnia (21.06.) w ramach Forum Młodych Badaczy Historii Miast odbyła się sesja zatytułowana: „Dobro wspólne” w miastach na przestrzeni dziejów. Swoje referaty wygłosiło na niej ośmiu prelegentów. Chronologiczne referaty dotyczyły okresu od średniowiecza, aż po połowę wieku XIX. Prezentowane podczas tej sesji referaty miały charakter zarówno analityczny, jak i syntezujący. Czasami, tak jak w przypadku dr Anny Maleszki przedstawiały zaś założenia szerszego projektu badawczego. Pierwszy dnia obrad zakończyła prezentacja przez dr Katarzynę Pękacką-Falkowską posteru przygotowanego wspólnie z dr. Jakubem Węglorzem poświęconego zdrowiu jako dobru publicznemu w dużych miastach Prus Królewskich w XVI–XVIII wieku.

Główna część obrad, której tematem przewodnim było Miasto i rzeka w epoce przedprzemysłowej, odbyła się w dniach 22-23 czerwca br. Podczas dwudniowej sesji, swoje referaty wygłosiło kilkunastu badaczy z całej Polski oraz zagranicy. Tematyka poszczególnych wystąpień była niezwykle różnorodna. Ukazano w nich rzekę zarówno jako czynnik sprzyjający lokacji i rozwojowi miast, jak również jako potencjalne zagrożenie dla infrastruktury oraz życia i zdrowia ich mieszkańców. Ostatecznie, zaprezentowane referaty ukazały spójny i koherentny obraz kształtowania przez cieki wodne miejskiego interioru, determinującego stan życia i posiadania mieszkańców przedprzemysłowych miast.

Sesji głównej obrad towarzyszyła prezentacja  atlasu historycznego Gdańska, której dokonali jego współautorzy, tj. prof. dr hab. Wiesław Długokęcki oraz dr Zofia Maciakowska. Warto dodać że konferencja miała charakter hybrydowy, w związku z czym część referatów została wygłoszona w formie online.

Konferencja odbyła się dzięki zaangażowaniu szeregu instytucji, wśród których w pierwszej kolejności należy wymienić organizatorów, tj.: Wydział Historyczny UG, Wydział Prawa i Administracji UG (Katedra Historii Prawa), Komisja Historii Miast Komitetu Nauk Historycznych PAN, Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Narodowe Muzeum Morskie. Ponadto wydarzeniu patronowali Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz patron honorowy Jego Magnificencja Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Nad sprawnym przebiegiem wydarzenia czuwał komitet organizacyjny w skład którego weszli: dr hab. Urszula Sowina, prof. IAE PAN, prof. dr hab. Wiesław Długokęcki, prof. dr hab. Edmund Kizik, dr Radosław Kubus, dr Wacław Kulczykowski, dr Julia Możdżeń oraz dr Aleksandra Girsztowt.

Wymiernym efektem obrad, ma stać się docelowo publikacja wydana w ramach czasopisma „Studia Historica Gedanensia‟ (70 punktów MEiN), której wydanie planowane jest na rok 2025.

Data publikacji: czwartek, 6. Lipiec 2023 - 14:00; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 6. Lipiec 2023 - 14:10; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska