Wykład profesora Krzysztofa Pomiana „Na marginesie historii muzeum. Instrumentarium i perspektywy humanistyki”

We wtorek 25 kwietnia 2023 odbył się wykład profesora Krzysztofa Pomiana – historyka, filozofa i publicysty,  mieszkającego i pracującego od lat 70 XX wieku we Francji. Autor monumentalnego, trzytomowego dzieła Le musée; une histoire mondiale, nagrodzonego w 2022 roku prestiżową Prix femina przyjechał do Gdańska w związku z promocją wydanego właśnie po polsku pierwszego tomu kompendium zatytułowanego „Od skarbca do muzeum”. Książka ukazała się nakładem gdańskiego wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Fundacji Terytoria Książki.

Wykład zatytułowany „Na marginesie historii muzeum. Instrumentarium i perspektywy humanistyki” przyciągnął wielu słuchaczy. Spotkanie otworzył prodziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Mirosław Przylipiak.

Na wstępie profesor Pomian wprowadził słuchaczy w problematykę swej najnowszej książki.

Tłumaczył czym jest muzeum, podał statystyki dotyczące rozprzestrzeniania się muzeów na świecie. W pierwszym tomie omówiona została przede wszystkim historia kształtowania się kolekcji prywatnych i skarbców od czasów antycznych do nowożytności oraz powstawania pierwszych muzeów, aż do Rewolucji Francuskiej. Kolejne tomy będą dotyczyły rozwoju instytucji w pierwszej połowie XIX wieku oraz historii muzeów od 1850–2020. Kilkudziesięcioletni proces zbierania materiałów do tej syntezy muzealnictwa stał się pretekstem do refleksji nad zmianą instrumentarium humanistyki.

Uczestnicy, wśród których zasiedli m.in. Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, profesor Stefan Chwin i tłumacz dzieła – Tomasz Stróżyński, a także liczni wykładowcy obu wydziałów oraz studenci i goście z miasta mieli po wykładzie szansę zadać pytania profesorowi. Wieczorem w ECS odbyło się spotkanie autorskie z profesorem. Zapis rozmowy, którą poprowadziła Anna Sobecka można obejrzeć na Youtube.

Data publikacji: piątek, 28. Kwiecień 2023 - 10:59; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 28. Kwiecień 2023 - 12:37; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska