VI Konferencja Naukowej Akademii Dobrej Edukacji pt. "Historia tu i teraz"

W dniach 8-9 marca br. odbyła się VI Konferencja Naukowa Akademii Dobrej Edukacji pt. “Historia tu i teraz”, skierowana do młodzieży szkolnej - klasy siódmej i ósmej szkoły podstawowej oraz uczniów i uczennic szkoły średniej.

Do udziału w tym popularno-naukowym wydarzeniu zaproszono wykładowców Wydziału Historycznego UG, którzy w trakcie konferencji wygłosili 4 ciekawe wykłady popularnonaukowe:

 • "Azjatycka perspektywa kolonizacji" - dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG
 • "Po co uczyć się historii?" - dr hab. Piotr Perkowski, prof. UG
 • "Żywe trupy - czarownice - kaci" - dr Radosław Kubus
 • "Jak gry komputerowe uczą historii?" - dr Wacław Kulczykowski

Prof. Piotr Perkowski w swoim wykładzie “Po co uczyć się historii?” zaproponował spojrzenie na historię jako nauczycielkę życia. W dyskusji tematem rozmowy były tzw. punkty krytyczne w historii, o których znaczeniu dowiadujemy się z perspektywy czasu. Dr Wacław Kulczykowski opowiedział, jak gry komputerowe uczą historii. Pokazał słuchaczom nowe możliwości zawodu historyka, wskazując na ogromną rolę gier przy popularyzacji kwestii historycznych na przykładach Assassin’s Creed oraz This War of Mine. Prof. Anna Mazurkiewicz zaprezentowała historię Wietnamu w czasach zimnej wojny, pokazując zupełnie inną perspektywę jednego z najsłynniejszych powojennych konfliktów. Wystąpienie stało się okazją do dyskusji na temat perspektyw rozwoju sytuacji na Dalekim Wschodzie w najbliższych dwudziestu latach. Kolejny prelegent, dr Radosław Kubus przybliżył słuchaczom efekty swoich badań na temat czarownic i katów na terenie Pomorza. Była to ciekawa opowieść o mentalności i życiu ówczesnych mieszkańców naszych terenów. Pełna relacja z Konferencji znajduje się na stronie Akademii Dobrej Edukacji im. Macieja Płażyńskiego.

Pieczę nad organizacją całości wydarzenia sprawowała: Alina Pleszkun, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych. Współorganizatorami byli absolwenci Wydziału Historycznego UG (Łukasz Szkwarek, Marcin Rozmarynowski), a partnerami m.in. absolwenci prowadzący portal wiekdwudziesty.pl (Marzena Ostrowska i Marcin Makrosiński).

  Wydarzenie odbyło się w budynku biurowym galerii Alfa Centrum, przy ulicy Kołobrzeskiej 41C w Gdańsku oraz online przez platformę Google Meet.

  Zdjęcie w galerii
  Pokaż rejestr zmian

  Data publikacji: piątek, 17. Marzec 2023 - 10:44; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 23. Marzec 2023 - 10:02; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska