Public History - współpraca Wydziału Historycznego UG z Valdosta State University/USA

Public History - Współpraca Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego z Valdosta State University, USA - wspólne zajęcia online w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/23.

Od pięciu lat Wydział Historyczny rozwija współpracę z Department of History, College of Humanities and Social Sciences, Valdosta State Uniwersity, USA. Amerykańscy studenci wraz z Profesorem John’em P. Dunn’em kilkakrotnie odbyli semestr letni na Uniwersytecie Gdańskim. Dwóch wykładowców z VSU i troje z UG odbyło półroczne staże odpowiednio na Wydziale Historycznym UG i w Departament of History VSU.

Ponadto w 2022 r. podjęto współpracę w zakresie wymiany doświadczeń w obszarze „public history”. Wiąże się to z prowadzonymi na Wydziale Historycznym kierunkami Historia (specjalność archiwalna, nauczycielska, muzealna oraz historia w przestrzeni medialnej) oraz Krajoznawstwo i turystyka historyczna. Współpracę podjęła w ramach swoich zajęć dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG, która koordynuje kierunek Krajoznawstwo i turystyka historyczna.

Po stronie VSU zajęcia prowadziły Assist. Prof. Dr Sarah Wolk FitzGerald, Prof. Dr Melanie Sue Byrd i Dyrektor Archives & Special Collections VSU Dr Deborah Davis.

W semestrze zimowym 2022/2023 odbyły się cztery wspólne, łączone zajęcia online:

1. 29 września 2022 r. dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG, odwiedziła zajęcia prowadzone przez Assist. Prof. Sarah FitzGerald. Przedstawiła prezentację pt. „Public history at the Faculty of History” i „Tricity heritage”. Opowiedziała amerykańskim studentom o Trójmieście, jego historii i dziedzictwie oraz najważniejszych instytucjach kultury. Ukazała także rozwój Wydziału Historycznego UG w zakresie „public history”, tu w szczególności kierunek Krajoznawstwo i turystyka historyczna.

2. 19 października 2022 r. Assist. Prof. Sarah FitzGerald odwiedziła zajęcia prowadzone przez Prof. Nowak. Studenci III roku Historii studiów licencjackich mieli możliwość wysłuchania jej prezentacji na temat doświadczenia w zakresie „public history”. Dr FitzGerald pracowała jako kuratorka muzeum na Florydzie, gdzie organizowała wystawy we współpracy ze społecznością lokalną.

3. 25 października 2022 r.  studenci 2 roku kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczna z UG wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Dr Melanie Byrd. Zajęcia odbyły się z udziałem Dyrektor Archiwum i Muzeum VSU, Dr. Deborah Davis, która zapoznała studentów z historią VSU oraz opowiedziała o eksponatach Muzeum VSU. Dr Melanie Byrd opowiedziała o historii najcenniejszych eksponatów, babilońskich glinianych tablic. Następnie amerykańscy studenci przedstawili swoje projekty naukowe dotyczące wybranych filmów fabularnych i ich historycznemu tłu.

4. 22 listopada 2022 amerykańscy studenci wraz z Dr Byrd odbyli zajęcia wspólnie ze studentami seminarium magisterskiego Prof. Nowak na kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczna. W zajęciach wzięli udział doktoranci Prof. Nowak: Anton Huz, Andrzej Cywlik  oraz doktorantka dr hab. Anny Mazurkiewicz, prof. UG - Iwona Flis. Polscy studenci i doktoranci przestawili swoje projekty prac magisterskich i doktorskich. Prof. Nowak przedstawiła zaś dwie prezentacje pt. “Tricity and its cultural heritage” i “School at Wiejska Street, 1903-1944” – o warszawskim gimnazjum dla dziewcząt z czasów zaborów i II Rzeczypospolitej.

W trakcie wspólnych zajęć studenci i wykładowcy mieli okazję zadawać pytania, porównać i wymienić doświadczenia i poszerzyć swoją wiedzę na temat dziedzictwa historycznego i „public history” w Polsce i w USA.

18 listopada 2022 r. w Archiwum Valdosta State University odbyły się w trybie stacjonarnym konsultacje grupy naukowców z obu uczelni pracujących nad wymianą doświadczeń w zakresie „public history”. W spotkaniu wzięły udział: Dyrektor Dr Deborah Davis i Prof. Dr Melanie Sue Byrd, Assist. Prof. Dr. Sarah Wolk FitzGerald oraz Prof. UG, dr hab. Magdalena Nowak. Omówiono dotychczas prowadzone działania oraz dalsze perspektywy współpracy. Grupa przyjęła z zadowoleniem przygotowany przez Prof. Nowak sylabus przedmiotu „Public History in Poland”, który będzie przez nią prowadzony w semestrze zimowym 2023/24 w czasie jej stażu w Valdosta State Uniwersity.

Data publikacji: czwartek, 22. Grudzień 2022 - 14:47; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 23. Grudzień 2022 - 09:38; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska