Wystawa „Nie tylko Zamoyski. Polscy padewczycy i ich herby” na Wydziale Historycznym

Zapraszamy na wystawę „Nie tylko Zamoyski. Polscy padewczycy i ich herby”, która została przygotowana przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, z okazji przypadającej w tym roku 800. rocznicy powstania Uniwersytetu w Padwie.

Wystawa prezentuje sylwetki i herby wybranych dziesięciu przedstawicieli polsko-litewskiej intelektualnej elity studenckiej, są wśród nich m.in. Krzysztof Opaliński, Paweł Potocki, Zbigniew Ossoliński czy Bogusław Leszczyński. Treści merytoryczne zostały opracowane na podstawie wydanej przez Instytut publikacji „Album Polonicum. Metryka nacji polskiej w Padwie 1592–1745”, która jest fototypicznym wydaniem ksiąg będących świadectwem obecności polskich studentów na Uniwersytecie w Padwie. Karty publikacji zawierają kompozycje heraldyczne o wysokiej wartości estetycznej. Widz będzie mógł dowiedzieć się o samym Uniwersytecie w Padwie, jego założeniu, jak znaleźli się tam Polacy, a także zapoznać się bliżej z biogramami wybranych padewczyków.

Ekspozycję można oglądać w holu na parterze Wydziału Historycznego UG od 5 grudnia 2022 do 11 stycznia 2023.

Data publikacji: poniedziałek, 5. Grudzień 2022 - 12:27; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 5. Grudzień 2022 - 13:30; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska