Piątek na Historycznym: "Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie" - prof. Jack Hartnell

Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG zaprasza na kolejny „Piątek na Historycznym”.

25 listopada br. o godz. 11.30 w auli 1.48 odbędzie się rozmowa z profesorem Jackiem Hartnell z University of East Anglia, Norwich w Wielkiej Brytanii, o jego książce Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie (przełożył Maciej Miłkowski, Wydawnictwo Poznańskie, 2021).

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Beata Możejko. Wśród słuchaczy wylosujemy trzy egzemplarze tej pasjonującej monografii.

 

Jack Hartnell jest wykładowcą Historii Sztuki na Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Norwich (University of East Anglia, Norwich.) Doktorat obronił w 2014 r. - The Courtauld Institute of Art, London. Zanim zaczął pracować na UEA w 2017 odbył liczne staże i stypendia, jak w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, na Uniwersytecie Kolumbia, w Nowym Yorku oraz w Instytucie Maxa-Plancka w Berlinie.

Jego prace naukowe oraz działalność dydaktyczna koncentruje się na historii sztuki i kulturze wizualnej w jak najszerszym sensie, badając relacje między obiektami sztuki, ich twórcami a odbiorcami. W swych wykładach odwołuje się do materiału od antyku po czasy współczesne.

W 2018 r. opublikował monografię Medieval Bodies: Life, Death and Art in the Middle Ages, ogłoszoną jako A SUNDAY TIMES HISTORY BOOK OF THE YEAR.

Z tej książki dowiadujemy się:
Jaki był średniowieczny sposób na zapobieganie łysieniu?
Gdzie żyło plemię ludzi bez głów?
Jakie cechy charakteru można wyczytać z wyglądu włosów?
Dlaczego serce w średniowieczu było ważniejsze od żołądka?

Często myślimy o średniowieczu, że to ciemne wieki, zahamowanie rozwoju ludzkości na ponad tysiąc lat. Współcześnie wiele stosowanych w średniowieczu zabiegów medycznych określilibyśmy mianem tortur. Jack Hartnell dosłownie od stóp do głów pokazuje fascynujące oblicze tego okresu.

Autor obala wiele mitów dotyczących średniowiecza i pokazuje, że my – ludzie współcześni – mamy z ludźmi średniowiecznymi znacznie więcej wspólnego, niż początkowo by się wydawało. Bo czym różni się średniowieczna wiara w istnienie plemienia olbrzymów bez głów od wiary w istnienie zielonych ludzików zamieszkujących inne planety?

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 22. Listopad 2022 - 13:13; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 22. Listopad 2022 - 13:17; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska