Prof. Yves Coativy i prof. Gonzalo Butron Prida gościmi Wydziału Historycznego UG

9 listopada 2022 gośćmi Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Historycznym byli profesor Yves Coativy z Uniwersytetu w Breście (Francja) oraz profesor Gonzalo Butron Prida z Uniwerystetu w Kadyksie (Hiszpania).

Oba uniwersytety należą do sojuszu uniwersytetów morskich SEA-EU https://sea-eu.org/.

Sojusz utworzyło 6 uniwersytetów: Uniwersytet w Kadyksie, Uniwersytet Zachodniej Bretanii, Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Splicie oraz Uniwersytet Maltański w Valletcie. Od grudnia 2022 r. dołączą nowi partnerzy z Uniwersytetu Parthenope w Neapolu, Uniwersytetu w Algarve oraz Uniwersytetu Nord w Bodo.

Goście Wydziału Historycznego prof. Yves Coativy i prof. Gonzalo Butron Prida wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez prof. dr hab. Beatę Możejko i dr hab. Magdalenę Nowak, prof. UG a następnie w spotkaniu z Dziekanem Wydziału Historycznego dr. hab. Arkadiuszem Janickim, prof. UG. W trakcie spotkania z Dziekanem dyskutowano m.in. o kształceniu na kierunku historia i innych humanistycznych kierunkach, o obecnej sytuacji humanistyki na naszych uniwersytetach, o stojących przed humanistyką wyzwaniach. Przedmiotem spotkania była także możliwość rozwoju studiów nad „public history” oraz perspektywa dalszej współpracy.

Już na wiosnę 2023 r. zaplanowano warsztaty, tym razem w Breście. Studentów zainteresowanych tymi warsztatami zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie i Facebooku oraz do kontaktu z prof. dr hab. Beatą Możejko i dr hab. Magdaleną Nowak, prof. UG (beata.mozejko@ug.edu.pl; magdalena.nowak@ug.edu.pl).

Spotkania i pobyt naszych gości w Gdańsku i na Uniwersytecie Gdańskim miał miejsce dzięki grantowi pozyskanemu przez prof. dr hab. Beatę Możejko i dr hab. Magdalenę Nowak, prof. UG, w ramach konkursu UG: Research Potential Database.

Data publikacji: czwartek, 10. Listopad 2022 - 10:50; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 10. Listopad 2022 - 15:25; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz