Siódmy Światowy Kongres Studiów Polskich: 14-16 czerwca

Polski Instytut Naukowy w Ameryce oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego

serdecznie zapraszają do udziału w

SIÓDMYM ŚWIATOWYM KONGRESIE STUDIÓW POLSKICH

który odbędzie się na Wydziale Historycznym UG

w dniach 14-16 czerwca 2019

neptun kongres

 

Szanowni Państwo, 

W dniach 14-16 czerwca 2019 Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Polskim Instytutem Naukowym (PIN) w Ameryce organizuje Światowy Kongres Studiów Polskich, w połączeniu z doroczną, siedemdziesiątą siódmą konferencją naukową PIN. Polski Instytut w Nowym Jorku, który został powołany w 1942 roku przez polskich uchodźców w USA (m.in. Oskara Haleckiego), regularnie organizuje konferencje we współpracy z uczelniami na całym świecie. W 2018 roku konferencja odbyła się przy współpracy z Uniwersytetem Columbia w Nowym Jorku, a rok wcześniej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Polską Akademią Umiejętności.  

Korzenie współpracy PIN z UG sięgają kilku poprzednich konferencji, w trakcie których naukowcy z UG uczestniczyli w sesjach naukowych PIN. Wydział Historyczny UG był również współorganizatorem Szóstego Kongresu, który miał miejsce w Krakowie (2017). 

Kongres w Gdańsku jest częścią strategii Uniwersytetu Gdańskiego (UG) w zakresie umiędzynarodowienia. Ponadto, Rektor UG objął to wydarzenie Patronatem Honorowym i wpisał je w plan obchodów pięćdziesięciolecia Uczelni (zob. punkt 8: https://50.ug.edu.pl/konferencje.php). 

Program Kongresu składa się z 77 sesji, w trakcie których zaprezentowane zostaną referaty przygotowane przez przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych – historii, socjologii, ekonomii, badań literackich i in.  Tematem konferencji są bardzo szeroko pojmowane „rocznice” (Anniversaries). Mogą to być rocznice związane z Polski, Polonii, relacji amerykańsko-polskich, także w ujęciu porównawczym; z jednostkami, bądź grupami osób, z pojedynczymi dziełami – ich wydaniami, wznowieniami, bądź zjawiskami, procesami obejmującymi wyżej określony kontekst.

W celu zapoznania się z obszernym programem konferencji na następnych stronach niniejszej broszury zamieszczono ogólny układ sesji wraz z ich tematami, godzinami i numerami sal wykładowych (Wydział Historyczny UG, ul. Wita Stwosza 55), a następnie przedstawiono indeks nazwisk uczestników Kongresu, aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji odnośnie udziału w tym wydarzeniu.

PEŁEN PROGRAM W PLIKU PDF

Serdecznie zapraszamy do udziału w obradach - Organizatorzy

 
 

Szanowni Państwo,

Kongres w liczbach:

  • Prelegenci: 259

  • Liczba uczestników z Polski: 142

  • Liczba gości zagranicznych: 117

- w tym uczestnicy z USA: 86;

- z Kanady: 6; Wielkiej Brytanii: 5; Niemiec: 4; Belgii: 4; Holandii: 3; Francji: 3

oraz z Finlandii, Szwecji, Ukrainy, Chin, Arabii Saudyjskiej.

  • Liczba dni konferencji: 3

  • Liczba sesji równoległych: 7

  • Liczba uczestników z Uniwersytety Gdańskiego: 23

- w tym z Wydziału Historycznego UG: 17, a wśród nich czwórka doktorantów

  • Liczba doktorantów zagranicznych biorących udział dzięki środkom z programu PROM: 3

 

Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz JM Rektora UG Jerzego Piotra Gwizdały.

Załącznik
Załącznik Rozmiar
Program konferencji 9.68 MB
Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 7. Czerwiec 2019 - 09:20; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 7. Czerwiec 2019 - 09:23; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski