Konferencja "Niezwykła podróż..." [fotorelacja]
W dniach 6-7 grudnia 2018 r. przez Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Historii, Pracownia Krajoznawstwa i Turystyki Historycznej oraz Zakład Historii Polski i Powszechnej XIX wieku zorganizowana została interdyscyplinarna turystyczno-krajoznawcza konferencja naukową pt.
Niezwykła podróż. Cudzoziemcy na ziemiach polskich, Polacy za granicą - oczekiwania a wrażenia
Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Historycznego, prof. dr hab. Wiesław Długokęcki oraz Dyrektor Instytutu Historii, prof. UG, dr hab. Arkadiusz Janicki. Pierwszą częścią była sesja plenarna, której referentami byli prof. UG, dr hab. Gabriela Majewska, dr hab. Adam Kucharski z UMK, prof. Tadeusz Stegner oraz prof. Lidia Kuchtówna z Instytutu Sztuki PAN. Kolejne obrady odbywały się w poszczególnych sekcjach.
Tematyka konferencji dotyczyła różnych zagadnień podróżowania na przestrzeni dziejów jak: kryteria wyboru celu, motywy osób podejmujących podróż do Polski i z Polski, oczekiwania i wrażenia, a także wiedza podróżników jako czynniki wpływające na uznanie wybranego miejsca za warte odwiedzenia i poznania, czy istniały wspólne wyznaczniki, na podstawie których podejmowano decyzję o kierunku wyjazdu czy raczej kierowano się indywidualnym gustem i wyborem. Innym ciekawym aspektem była analiza podróży, zarówno bliskiej, jak i dalekiej stanowiącej próbę spojrzenia na tych, którzy wędrowali po ziemiach polskich dostrzegając odmienności i różnice świadczące o specyfice i charakterze danego regionu oraz niezwykłości ziem podzielonych w wyniku zawieruch dziejowych.
Podczas obrad konferencyjnych poruszono także tematykę usytuowania granic, poza którymi rozpoczynała się niezwykła podróż, odległa i tajemnicza egzotyka, która pobudzała zmysły i wyobraźnię rozbudzając pragnienie podróży na skraj świata. W konferencji wzięło udział ponad 50 naukowców z różnych ośrodków z całej Polski oraz z zagranicy, co świadczy o dużym zainteresowaniu konferencjami o tematyce turystyczno-podróżniczej.
Rada Programowa dziękuje wszystkim referentom za udział w konferencji. Rada Programowa dziękuje również pracownikom administracyjnym Wydziału Historycznego i Instytutu Historii UG za pomoc w organizacji i przygotowaniu sal na potrzeby obrad konferencyjnych oraz studentom II roku Historii SS, którzy podczas trwania konferencji zajmowali się obsługą stanowiska rejestracji i udzielali informacji o konferencji.
Rada Programowa:
Przewodnicząca prof. dr hab. Beata Możejko
Zakład Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii
dr Magdalena Nowak
Kierownik Pracowni Krajoznawstwa i Turystyki Historycznej
Sekretarz konferencji dr Anna Łysiak-Łątkowska
Zakład Historii Polski i Powszechnej XIX wieku