Czy Thelema jest religią?

Zapraszamy na kolejny z cyklu wykładów organizowanych przez Koło  Naukowe Religioznawców. Tematem najbliższego spotykania będzie Thelema.

Thelema to system filozoficzny stworzony na początku XX wieku przez Aleistera Crowleya, angielskiego pisarza, poetę, himalaistę, malarza i ceremonialnego maga.

W 1904 roku w Egipcie doświadczył on mistycznego przeżycia, którego kulminacją była recepcja tekstu Księgi Prawa, zwanej również Liber AL vel Legis. W teorii thelema wydaje się spełniać wszelkie wymagania, by uznawać ją za religię: posiada zbiór świętych pism, kodeks moralny, proroka, zestaw praktyk, a także panteon bóstw. W trakcie tego wykładu przyjrzymy się bliżej przesłaniu thelemy i organizacjom akceptującym jej założenia, by odpowiedzieć na pytanie, do jakiego stopnia można postrzegać ją jako religię.

Krzysztof Azarewicz – z wykształcenia politolog, z zamiłowania tłumacz i wydawca. Założyciel oficyny Lashtal Press. Przełożył i wydał wiele dzieł Aleistera Crowleya. Od kilkunastu lat jest zaangażowany w prace thelemicznej organizacji Ordo Templi Orientis.

Prelekcja odbędzie się 9 grudnia na Wydziale Historycznym(Wita Stwosza 55) w sali 2.61 godz. 17.30.

Więcej informacji na temat spotkania znajdziecie na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/776979535745785/777560545687684/

Thelema

Data publikacji: poniedziałek, 7. Grudzień 2015 - 12:29; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Grudzień 2015 - 12:29; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra