Konferencja naukowa “Origines et mutationes circa principio Mare Balticum” Exchange and power around the Baltic Sea Region up to Industrial Age

“Origines et mutationes circa principio Mare Balticum” jest coroczną konferencją skupiającą się na historii krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego – ich rozwoju, wzajemnych kontaktach czy konfliktach od wczesnego średniowiecza do XIX wieku. Ma ona charakter interdyscyplinarny i jest otwarta dla wszystkich przedstawicieli nauk historycznych – archeologów, antropologów, historyków czy historyków sztuki. Wydarzenie jest organizowane przez pracowników i doktorantów Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z innymi instytucjami oraz samorządami.

W 2014 roku hasłem przewodnim konferencji był szeroko pojęty transfer – wiedzy, technologii, ludzi. W referatach podjęto takie problemy, jak kontakty słowiańsko-skandynawskie na Bornholmie, działalność angielskich dyplomatów w Gdańsku czy trendy artystyczne łączące Czechy i Pomorze. Wśród blisko 30 referentów zgromadzonych w auli Narodowego Muzeum Morskiego znaleźli się przedstawiciele najważniejszych polskich ośrodków naukowych oraz badacze z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Publikacja pokonferencyjna z tego wydarzenia jest w przygotowaniu.

W tym roku chcemy skupić się na wymianie i władzy, dwóch hasłach, które są wprawdzie bardzo szerokie, ale stwarzają przez to olbrzymie możliwości dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w konferencji. Ponownie liczymy na przedstawicieli wszystkich nauk historycznych z całej Europy, z którymi porozmawiamy o historii nad Bałtykiem. W dniach 3–5 września 2015 roku gościć nas będzie Bałtycki Międzynarodowy Park Kulturowy Faktoria w Pruszczu Gdańskim, położony zaledwie 15 minut jazdy autobusem od centrum Gdańska.

Serdecznie zapraszamy.

Data publikacji: czwartek, 3. Wrzesień 2015 - 08:03; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra Ostatnia zmiana: czwartek, 3. Wrzesień 2015 - 08:10; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra