Konferencja: Stan wojenny i stany nadzwyczajne

Europejskie Centrum Solidarności
oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej

STAN WOJENNY I STANY NADZWYCZAJNE

14–15 grudnia 2021
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

miejsce | ECS, wystawa stała sala D, biblioteka, sala warsztatowa nr 4
wstęp | wolny

Wprowadzenie stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku stanowiło jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Władzę w Polsce przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, zaś przestrzeń publiczna została w całości zmilitaryzowana. Rozpoczęła się, niespotykana dotąd na tak szeroką skalę, polityka represjonowania społeczeństwa, a w szczególności działaczy opozycji demokratycznej. Jedną z najdotkliwszych form wymuszania posłuszeństwa przez władzę były internowania, które dotknęły przede wszystkim działaczy zdelegalizowanej „Solidarności”.  Ci, którzy zdołali uniknąć aresztowań prowadzili działalność podziemną, kolportując ulotki i drukując bibułę. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r. Jednakże pomimo upływu kilkudziesięciu dekad od tego dnia w dalszym ciągu okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, jak również kwestie dotyczące jego przebiegu, wywołują kontrowersje. Dlatego też wierzymy, że udział w Konferencji „STAN WOJENNY I STANY NADZWYCZAJNE” w dniach 14-15.12.2021 r. pozwoli nam zreinterpretować dotychczasowe ustalenia, a także podzielić się wiedzą na temat wątków zapomnianych lub szerzej nieznanych opinii publicznej. Niewątpliwym atutem Wydarzenia będzie poszerzenie perspektywy badawczej o zagadnienia dotyczące innych, aniżeli stan wojenny, stanów nadzwyczajnych, obecnych w systemach normatywnych państw demokratycznych i niedemokratycznych, jak również ich odniesienia do kwestii przestrzegania praw i wolności człowieka.

organizatorzy | Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Program konferencji w załączniku

Załącznik Rozmiar
Program konferencji 18.31 KB