Dr Wacław Kulczykowski na 8. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach

Dr Wacław Kulczykowski z Zakładu Edukacji Historycznej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego wziął udział w trzech punktach programowych tegorocznego 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 7–9 grudnia 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jego wystąpienia i dyskusje zgromadziły licznych uczestników zainteresowanych nowoczesnymi metodami popularyzacji nauki i edukacji historycznej.

Dyskusja panelowa: „Od przeszłości do przyszłości – wykorzystywanie gier w popularyzacji historii i archeologii”
Na Scenie Strefy Gamingu dr Kulczykowski wraz z dr Joanną Mercik z Uniwersytetu Śląskiego i red. Mateuszem Witczakiem dyskutował, jak gry planszowe i komputerowe mogą wspierać nauczanie historii i archeologii. Panel cieszył się dużym zainteresowaniem i stał się okazją do wymiany doświadczeń na temat wykorzystania gier w edukacji.

Sesja pytań i odpowiedzi: „Przystanek Nauka: Pętla”
W trakcie interaktywnej sesji Q&A w Holu Górnym MCK dr Kulczykowski odpowiadał na pytania uczestników dotyczące historii, gier i ich roli w nauczaniu. Spotkanie przebiegło w swobodnej atmosferze, inspirując do rozmów na wiele tematów związanych z popularyzacją nauki.

Autorski wykład: „Czego nauczyły mnie (komputerowe) gry historyczne?”
Podczas swojego wykładu na Scenie Strefy Gamingu dr Kulczykowski podzielił się refleksjami na temat wpływu gier historycznych na jego wiedzę, spojrzenie na przeszłość i metody dydaktyczne. W trakcie wystąpienia udowodnił, że gry komputerowe mogą poszerzać perspektywę historyczną i uatrakcyjniać edukację.

Śląski Festiwal Nauki to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce, organizowane corocznie w Katowicach, w którym biorą udział najlepsi krajowi i międzynarodowi popularyzatorzy i popularyzatorki nauki. Jego celem jest popularyzacja wiedzy z różnych dziedzin nauki, technologii, sztuki i kultury w przystępny sposób, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. Festiwal przyciąga tysiące uczestników, oferując liczne atrakcje upowszechniające naukę. W tym roku odbyła się jego 8. edycja.

Zdjęcie w galerii

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 11. Grudzień 2024 - 14:12; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 11. Grudzień 2024 - 14:12; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska