Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Games of War”

Informujemy, że 24 lutego 2024 r., w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Katedrą Systemów i Technologii Komputerowych Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Simona Kuznetsa w Charkowie zorganizuje międzynarodową konferencję naukową pt. „Games of War”. Konferencja poświęcona będzie badaniu narracji i refleksji historycznych osadzonych w grach wideo skupionych tematycznie wokół rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Celem wydarzenia jest zgłębienie złożonych aspektów tych gier, a także zwrócenie uwagi uczestników na nowoczesne formy prezentowania i przekazywania informacji o wojnie.

W konferencji wezmą udział wybitni specjaliści zajmujący się badaniem i tworzeniem gier wideo z całego świata. Są to m.in.:

• Przewodniczący European Games Developer Federation EGDF - Hendrik Lesser
  • Amerykański producent i projektant gier komputerowych (m.in. Heroes of Might and Magic III i IV) David Mullich
  • Wielokrotnie nagradzana (Forbes' "50 Over 50" Vision List, the Women in Games Hall of Fame) weteranka branży gier komputerowych Kate Edwards
  • Niezwykle zasłużony dla polskiego przemysłu gier (twórca i wieloletni CEO Klabater, były manager w CD PROJEKT RED) Michał Gembicki
  • Współtwórca Zero Losses, gry, której scenariusz osadzony jest w scenerii rosyjskiej inwazji na Ukrainę Vitaly Zubkov
  • Pracownik naukowy z Kharkiv National University of Economics (Katedra Systemów i Technologii Komputerowych) Oleksiy Yevsyeyev
  • Jeden z najlepszych badaczy gier, a przy tym wykładowca, pisarz i projektant gier w jednym Michał Łukasz Mochocki
  • Młodzi i uzdolnieni studenci z Koła Naukowego Twórców Gier GameDec, czyli Anna Sroka oraz Igor Kwasigroch
  • Studentka z Kharkiv National University of Economics oraz projektantka instruktażowych programów edukacyjnych dla ukraińskich szkół wyższych Polina Kravtsova
  • Oraz Yaraslau I. Kot - białorusko-ukraiński specjalista i projektant gier, pomysłodawca i jeden z organizatorów konferencji
  • Moderatorem wydarzenia będzie Mateusz Witczak - znany publicysta, krytyk, felietonista (m.in. Polityka, Gazeta Wyborcza, Replika, również Magazyn CD-Action oraz Polski GameDev).

Organizatorami wydarzenia po stronie UG jest Dziekan Wydziału Historycznego UG dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG oraz dr Wacław Kulczykowski.

Konferencja została objęta patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandry Dulkiewicz, JM Rektora UG prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego oraz Konsula Ukrainy w Gdańsku/ Kонсульство України в Гданську Oleksandra Plodystyi.

Wydarzenie jest całkowicie BEZPŁATNE i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Informacje na temat konferencji wraz z jej programem znajdują się na stronie: https://gamesofwar.ug.edu.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku .

Organizacja konferencji „Games of War” jest kolejnym wyrazem solidarności społeczności akademickiej Wydziału Historycznego UG z narodem ukraińskim. 4 marca 2022 r. zorganizowaliśmy spotkanie studentów i pracowników UG z prof. Igorem Hałagidą – Koordynatorem do spraw organizacji wsparcia dla Ukrainy na Wydziale Historycznym na temat „Jak do tego doszło? Agresja Rosji na Ukrainę z historycznej perspektywy”. Natomiast w pierwszą rocznicę napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2023 r. odbyło się spotkanie naukowe „UkraineReal. Wojna bez filtra, bez edycji”, w trakcie którego rozmawialiśmy o toczącej się wojnie i wysłuchaliśmy relacji osób, które uciekły z Ukrainy, a także osób bezpośrednio zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Wydział Historyczny UG był również organizatorem licznych zbiórek, z których środki zostały przekazane  na pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Przez ostatnie dwa lata byliśmy świadkami wielu tragicznych wydarzeń dziejących się za naszą wschodnią granicą, które wstrząsnęły współczesnym światem i zmieniły sposób postrzegania wojny, trwającej już nie tylko na lądzie, morzu i w powietrzu, ale także w przestrzeni cyfrowej.

24 lutego to dzień, o którym należy głośno mówić i pamiętać.

Data publikacji: czwartek, 15. luty 2024 - 09:32; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 22. luty 2024 - 08:29; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska