Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla prof. Sławomira Kościelaka oraz prof. Błażeja Śliwińskiego

Dnia 27 maja 2023 r. w Dworze Artusa odbyła się uroczystość z okazji 10 rocznicy powstania Gedanoopedii – internetowej encyklopedii wiedzy o Gdańsku, Gdańszczankach i Gdańszczanach. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury prof. Błażejowi Śliwińskiemu za Gedanopedię oraz prof. Sławomirowi Kościelakowi za Gedanistykę.

Gedanopedia to internetowa encyklopedia Gdańska. Głównym celem Gedanopedii jest stworzenie wszechstronnego źródła informacji o Gdańsku, kanonu związanej z nim wiedzy i budowanie trwałego kapitału kulturowego miasta. (źródło: www.gedanopedia.pl)

Natomiast Gedanistyka to prowadzone przez prof. Sławomira Kościelaka od 2017 na Wydziale Historycznym UG studia podyplomowe. Studia prowadzone są jako projekt stypendialny w partnerstwie UG z Fundacją Gdańską, Miastem Gdańsk oraz Muzeum Gdańska. Zajęcia składają się z trzech bloków tematycznych: chronologicznego (dzieje Gdańska w poszczególnych epokach), problemowego (m.in. kultura i sztuka, morskie dziedzictwo Gdańska), regionalnego (dzieje ośrodków sąsiednich i wybranych dzielnic Gdańska).

Ponadto medale Prezydenta Miasta Gdańska otrzymali m.in. prof. dr hab. Błażej Śliwiński, dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG, prof. Beata Możejko oraz dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG z Wydziału Historycznego UG.

Więcej informacji na stronie UG.

Data publikacji: poniedziałek, 29. Maj 2023 - 13:46; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 29. Maj 2023 - 14:58; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska