Nagroda Miasta Gdańska Splendor Gedanensis dla dr Anny Sobeckiej

W sobotę 20 maja 2023 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się jubileuszowa, pięćdziesiąta już gala wręczania nagród Miasta Gdańska Splendor Gedanensis. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne oraz promocję kulturalną miasta w kraju i za granicą, w roku poprzedzającym jej wręczenie, w trzech kategoriach: twórczości artystycznej, za dokonania twórcze, za działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania dziedzictwa kulturowego, kreacji kultury, za działania na rzecz upowszechniania kultury. Ceremonia wręczenia nagród wyreżyserowana przez Katarzynę Szyngierę z krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, reżyserkę i współautorkę scenariusza do spektaklu „1989”. Imprezę uświetnił koncert gdańskiego zespołu Trupa Trupa, laureatów nagrody za rok 2015.

Wydarzenie było wyjątkowe dla UG, bo wśród nominowanych w tym roku było aż dwoje wykładowców z naszej uczelni: prof. Stefan Chwin i dr Anna Sobecka.

Wzruszona laureatka mówiła w trakcie odbierania nagrody: "Już sama nominacja była dla mnie wyróżnieniem. Na więcej nie liczyłam. Dziękuję Miasto Gdańsk i członkom kapituły nagrody #SPLENDORGEDANENSIS za to zaskoczenie. Niezwykle cenię wszystkich współnominowanych. Gratulacje składam Andrzejowi Szadejko nagrodzonemu za nagranie kolejnej płyty w serii Musica Baltica, Wojciechowi Zmorzynskiemu, wyróżnionemu za wystawę Fangora oraz Katarzynie Szyngierze& Marcinowi Napiórkowskiemu i Mirosławowi Wlekłemu, których musical 1989 jest rewelacyjny. ”

Nagroda dla dr Sobeckiej została przyznana w dowód uznania za książkę naukową „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta”.

“Sztuka rozwijała się w dawnym Gdańsku w powiązaniu z nauką. Wielkie i fantastyczne kolekcje danzigerów zostały rozproszone, ale możemy starać się nawiązywać do tej wspaniałej tradycji, tropiąc i kupując do zbiorów publicznych te które dostępne są na rynku sztuki i wspierając współczesnych artystów. Książka, za którą zostałam nagrodzona nie zostałaby dostrzeżona w tak szerokich kręgach gdyby nie została wydana w fantastycznym wydawnictwo słowo/obraz terytoria ze wsparciem finansowym Uniwersytetu Gdańskiego.”

Serdecznie gratulujemy Pani dr Annie Sobeckiej, wraz z nią ciesząc się z sukcesu!

Data publikacji: wtorek, 23. Maj 2023 - 10:18; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 23. Maj 2023 - 10:20; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska