Gdańszczanie w Warszawie i spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem

Grupa studentów II roku historii sztuki UG wraz z dr Anną Sobecką we wtorek 18 kwietnia br. odwiedziła wystawę prac gdańskiego malarza Hermanna Hana, którą jeszcze do niedzieli można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja jest niewielka, ale jak tu nie przekonać się na własne oczy czy rzeczywiście Han mógł namalować wszystkie pokazane dzieła? Polecamy zwiedzanie i wyrobienie sobie własnego zdania na ten temat.

W poniedziałek zaś, 17 kwietnia w Warszawie, w związku z wydaniem po polsku pierwszego tomu książki „Muzeum. Historia światowa”, odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem. W wypełnionej po brzegi Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego z autorem rozmawiał Marek Beylin. Poruszano opisany w książce temat krystalizowania się instytucji muzeum ze starożytnej formy zbiorów, jaką były skarbce jak i współczesna restytucja dzieł sztuki. Dyskusja z publicznością (na sali obecni byli m.in Maria Poprzecka, Agnieszka Morawińska, Małgorzata Omilanowska, Antoni Ziemba) zmierzała w stronę wyzwań współczesnego muzealnictwa.

Już za tydzień kolejne spotkania z profesorem Pomianem odbędą się w Gdańsku.

We wtorek 25 kwietnia 2023 r. o godzinie 11.30 w auli 1.45 budynku Wydziałów Filologicznego i Historycznego przy ul. Wita Stwosza 55 odbędzie się wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Pomiana zatytułowany "Na marginesie historii muzeum. Instrumentarium i perspektywy humanistyki" - link.
Wieczorem zaś, o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się promocja książki Profesora.

Serdecznie zapraszamy.

Data publikacji: środa, 19. Kwiecień 2023 - 13:51; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 19. Kwiecień 2023 - 15:26; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska