Nagroda im. Benedykta Polaka dla ks. prof. Wojciecha Bębna!

W sobotę 10 października br. w Colegium Maius na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie miało miejsce wręczenie nagrody im. Benedykta Polaka.
Wyróżnienie przyznawane jest corocznie od 2015 roku za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, powietrzu i kosmosie.
Pomysłodawcami nagrody są: Oddział Polski The Explorers Club oraz władze Łęczycy. Patronem jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak, który wraz z włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245–1247 odbył misję poselską do chana Mongołów, rezydującego w ówczesnej stolicy imperium mongolskiego, Karakorum. Wyruszyli z Łęczycy, dlatego tamtejszy Zamek jest oficjalną siedzibą Kapituły Nagrody. Po powrocie z tej ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno około 20 tys. kilometrów, wysłannicy przekazali papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo „Opisanie Świata”.

W tym roku kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Stanisława Rakusy-Suszczewskiego wyjątkowo uhonorowała aż trzech badaczy:
Jednym z nich jest prof. dr hab. Wojciech Bęben – antropolog, znakomity badacz ludów Oceanii, szczególnie Nowej Gwinei, do niedawna kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Pozostałymi laureatami nagrody w tym roku zostali:
prof. Gaetano Platania – wybitny specjalista w zakresie relacji kulturowych włosko – polskich w XVII w., w tym szczególnie roli mecenatu Rodziny Sobieskich
prof. Eriks Jekabson – historyk, profesor Katedry Historii Europy Centralnej i Wschodniej na Wydziale Historii Uniwersytetu Łotwy w Rydze.

Data publikacji: piątek, 23. Październik 2020 - 16:38; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 23. Październik 2020 - 16:38; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski