Prof. Anna Mazurkiewicz gościem audycji "Strefa Historii" w Radiu Gdańsk

W dniu 21 października 2020 r. dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. uczelni była gościem audycji "Strefa Historii" w Radiu Gdańsk. Pani Profesor rozmawiała m.in. o nieznanych faktach dotyczących Rewolucji Węgierskiej.

"23 października 1956 roku studenci politechniki w Budapeszcie manifestowali solidarność z "Polskim Październikiem". Jednak ich hasła wolnościowe pokrywały się z intencjami większości Węgrów i demonstracja rozrosła się. Później do Budapesztu dołączyły kolejne miasta. Rewolucja została krwawo stłumiona przez Armię Radziecką.

W naszym kraju głównie wspomina się polskie wątki w węgierskim zrywie, np. inspirację wydarzeniami w Polsce i masowe oddawanie krwi dla Węgrów. Ciekawa jest jednak odpowiedź innych państw i organizacji na protest. W tym kontekście pojawia się postać Duńczyka Pabla Bang-Jensena, który obronę uczestników rewolucji przypłacił życiem. Opowiedziała o nim prof. Anna Mazurkiewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego."

Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Tekst i zdjęcie: Radio Gdańsk

Data publikacji: piątek, 23. Październik 2020 - 10:27; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 23. Październik 2020 - 10:27; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski